Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Aborcja eugeniczna sprzeczna z konstytucją

Oie ghrqyq4ekjds
22 Października
23:59 2020

Dziś nadszedł długo oczekiwany dzień przez organizacje pro-lajferskie, Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność aborcji eugenicznej z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. 

Nie trzeba być specjalnie inteligentnym, by wyliczyć grupy niezadowolone. Będą to: 

 • większość kobiet, niekoniecznie feministki, 
 • praktycznie cała lewica, 
 • mężczyźni, którzy nie lubią kłopotów. 

Kto zatem podzieli entuzjazm Kai Godek? Wiadomo, że: 

 • wszyscy członkowie i sympatycy jej ruchu, 
 • katolicy wierzący (tzn. ci, którzy serio traktują swoją wiarę i jej zasady), 
 • wyznawcy innych religii, powiedzmy - mniej licznych, gdyż ci z reguły silniej przestrzegają wytycznych swojej wiary (dotyczy to oczywiście tych grup wyznaniowych, które przerywanie ciąży traktują jako zabójstwo), 
 • członkowie partii Grzegorza Brauna, choć to w zasadzie ludzie spełniający zasady drugiego punktu, 
 • członkowie Ruchu Narodowego, podobnie jak powyżej. 

Przedmiotem sporu obu stron jest ocena, kiedy zaczynamy traktować podmiot sporu jako człowieka. Od kiedy życie ludzkie powinno być pod ochroną? Dla zwolenników aborcji, człowiekiem się jest dopiero od chwili narodzin, dla przeciwników od momentu poczęcia. 

Postęp techniczny stał się zarzewiem dramatycznych sporów i jednocześnie wyjątkowo trudnych decyzji. Czy rodzice stojący przed dylematem, łatwe życie bez kalekiego dziecka, czy też trudne i bolesne także dla potomka? Instynkt rodzicielski skłania do poszanowania nowego życia. Jednak w czasach kultu wygody, może to być zbyt słabe, by przyjąć na siebie odpowiedzialność za dziecko, które ma przed sobą trudne życie. 

Eugenika od chwili powstania budziła silne kontrowersje. Pojęcie wprowadził kuzyn Karola Darwina, Francis Galton (1869). Związki rodzinne nie wydają się przypadkowe, bo twórca teorii ewolucji doczekał się kontynuacji swojej koncepcji. W końcu eugenika, to "inżynieria" mająca prowadzić do doskonalenia gatunków. W późniejszym czasie złagodził wymowę swojego projektu przedstawiając eugenikę pozytywną. Tu zakładał zachęcanie jednostek wartościowych do częstszej reprodukcji, przy jednoczesnym zniechęcaniu pozostałych (gorszych w jego mniemaniu). 

Wielki entuzjastą eugeniki był Adolf Hitler, któremu idealnie to wpasowywało się w jego rasistowskie plany:

 • eksterminacja ludności pochodzenia żydowskiego, Cyganów,
 • sprowadzenie części narodów słowiańskich do roli podludzi (niewolników) z prawami do życia.

"Herrenvolk" w końcu nie powstał, ale nadal idee poprawiaczy nie zginęły. 

Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję eugeniczną za sprzeczną z konstytucją, nie zdziwią żywiołowe protesty przeciwników. Zastanawia moment wprowadzenia takich decyzji o których z góry było wiadomo, że spowodują napięcia. A może to wcale nie przypadek? Tymczasem cichaczem została wprowadzona ustawa o przymusowym szczepieniu, ale kto by się czymś takim przejmował. Walka o życie nienarodzone (dla innych płody), zastąpi tą o prawo do wolności człowieka, czy chce się poddawać eksperymentom medycznym grożącym ich życiu (to nadal sprzeczne z konstytucją)? A, że tzw. szczepionki anty Sars-Cov-2 nie są bezpieczne, już kilkoro ochotników(?) się przekonało, przypłacając to życiem. Każdy niezależny od koncernów farmaceutycznych medyk przyzna, że proces produkcji szczepionki nie może zamykać się w kilkumiesięcznym przedziale czasowym, inaczej szczepienie będzie tylko eksperymentem medycznym niezgodnym z ustawą zasadniczą! 

Co powinien uczynić rząd po decyzji Trybunału Konstytucyjnego? Wydaje się jedynym logicznym wnioskiem będzie podniesienie świadczeń dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Zamiast dawać "jak leci" wszystkim po 500 zł na dziecko, powinno się przeznaczyć te środki w imię społecznej solidarności, tym którym los nie dał szczęścia posiadania zdrowego dziecka. Tylko czy to jest politycznie opłacalne? 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-osoba-m%C5%82oda-rodzic-w%C3%B3zek-4578754/ 

Autor: Candid_Shots. 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz