Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Afganistan, zwycięstwo Talibów... - cz. I

Armed afghan civilians during the 2021 taliban offensive 1
16 Sierpnia
23:59 2021

Dużo się dzieje na wielu frontach, ale dla nas ważne są dwa: Warszawa i Kabul. Trzeba przyznać, że polscy liderzy szybko dojrzewają do pełniejszego rozumienia realnej sytuacji w której dotąd byli brutalnie rozgrywani przez “najlepszych” sojuszników, czyli ośrodki żydowskie na całym świecie. Wreszcie Polacy przejrzeli ich grę i zdobyli się na odwagę, aby bronić suwerenności Państwa i prawa. Tym razem wybrali moment kiedy uwaga Ameryki i całego świata skupiona jest na afgańskiej tragedii i medialnej ewakuacji wojsk USA i NATO z Afganistanu. Niestety według opinii Talibów w Kabulu już jest po bólu. Nastąpiło nowe rozdanie w ponad 40 letniej wojnie domowej spowodowanej interwencjami dwóch światowych mocarstw Sowieckiej Rosji i Ameryki.


Kaczyński wybrał najlepszy moment aby wykonać zdecydowany ruch kończący bałagan i bezprawie w polskim systemie prawnym odnoszącym się do nieruchomości. Miejmy nadzieję, że PiS nie przestraszy się własnego sukcesu i wykorzysta ten sprzyjający moment do dokonania następnych posunięć i rząd polski przestanie jeść z żydowskiej ręki, która przeobraziła się dziś w pięść (patrz: reakcje czołowych izraelskich liderów). Zachód, jego wojska i personel ewakuuje się ze znajdującego się już pod kontrolą religijnych fanatyków Kabulu. W dużo mniejszej skali rząd polski był zmuszony również ewakuować dzieci niechcianego już w Izraelu polskiego ambasadora Magierowskiego, który jak pamiętamy został swego czasu opluty przez izraelskiego patriotę. Jak ci Żydzi pałają wprost sympatią i entuzjazmem do Polaków i Polski!


Jednak najbardziej gorącym dziś tematem jest 20 letnia przegrana amerykańska wojna w Afganistanie. Wiemy, że tego górzystego kraju zamieszkanego przez kilka grup etnicznych (rozbitych na klany) nikt dotąd nie potrafił pokonać i w pełni kontrolować, od Aleksandra Wielkiego, po Imperium Brytyjskie, Imperium Sowieckie i teraz amerykańskie. Sami Afgańczycy również nie stanowią spójnego państwa i przypominają system rządów z czasów feudalnych z silną władzą lokalnych kacyków. Cóż, szkoda tylko cywilnej ludności, która płaci koszty lokalnych i międzynarodowych rozgrywek na jej terenie.


Wojna to wielki biznes dla kompleksów militarno-przemysłowych i w części dla lokalnego biznesu pogrzebowego. W trwającej 20 lat ostatniej wojnie afgańskiej Ameryka straciła ok. $2 trylionów (po polsku bilionów), czyli $273 mln dziennie przez 20 lat! Inne koszty, straty to 2.448 zabitych amerykańskich żołnierzy, 3.846 prywatnych kontraktorów, dalej amerykańscy sojusznicy: 1.144 żołnierzy (z tego 43 Polaków, plus 361 rannych). W tej nadzorowanej przez Amerykanów wojnie cywilnej zginęło 60 tys. rządowych afgańskich żołnierzy i policjantów, 47.245 afgańskich cywilów, 52 tys. bojowników Talibów. Zginęło też 72 dziennikarzy, pewnie niedługo ilość ofiar niestety wzrośnie. 

(ciąg dalszy jutro)

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Armed_Afghan_civilians_during_the_2021_Taliban_offensive.png 

Autor: Abdulbasir Ilgor (VOA). 

Public Domain. 

Część II: http://prawalodz.pl/afganistan-zwyciestwo-talibow---cz-ii 

Część III: http://prawalodz.pl/afganistan-zwyciestwo-talibow---cz-iii 


O Autorze

Jacek matysiak 300x300

Jacek Matysiak

Jacek K. Matysiak – z wykształcenia i zamiłowania – historyk. W stanie wojennym był internowany w Łowiczu a następnie w Kwidzynie. W Polsce wydawał opozycyjne, studenckie pismo „Nowsze drogi” a Kalifornii „Wiadomości”. Mieszka w USA, w Kalifornii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz