Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Archiwum Andrzeja - cz. XXIX - Visage - Visage (1980)

Prawa lodz visage
31 Stycznia
12:44 2019

Visage - Visage

1980 Polydor Inc.


1. Visage

2. Blocks on Blocks

3. Dancer

4. Tar

5. Fade to Grey

6. Malpaso Man

7. Mind of a Toy

8. Moon over Moscow

9. Visa-Age

10. Steps


Płyta zmieniła oblicze muzyki pop w pierwszej połowie lat 80-tych. Steve Strange, prezenter dyskotekowy oraz grupa zaproszonych przez niego muzyków (m.in. Midge Ure) nagrali album, który stał się wzorcem dla innych przedstawicieli syntezatorowego popu i stylistyki "new romantic". W tym samym czasie ukazała się też słynna "Vienna" Ultravox i to był właśnie początek "new romantic".

Syntezator w tak dużej dawce był nowością na rynku pop. Wcześniej używano go sporadycznie, przeważały gitary oraz wesołe rockandrolowe piosenki w stylu glam - Slade czy Sweet. Pionierami muzyki syntezatorowej byli oczywiście tacy wykonawcy jak Kraftwerk, Gary Numan czy The Human League, ale modę na syntezatorowy pop wykreował dopiero Steve Strange a jego projekt Visage był na sztandarach tej mody. Rewolucja punkowa obaliła dętych twórców progresywnego rocka w stylu Yes, a Steve Strange obalił punkowy mit buntu. Visage od samego początku był projektem pozbawionym jakiejkolwiek ideologii. Liczył się tylko taniec i dobra zabawa.

Sztandarowym nagraniem Visage uosabiającym cały nurt jest numer "Fade to Grey". Razem z tytułowym utworem Ultrovox z płyty "Vienna" to były hymny synth popu początku lat 80. Do dzisiaj tych nagrań słucha się znakomicie, choć trącą już trochę myszką. Od chwili debiutu Visage minęło już prawie 40 lat i nic dziwnego, że brzmienie ociekające syntezatorem, jako głównym instrumentem elektronicznym może brzmieć dzisiaj nieco monotonnie. Ale same kompozycje nadal są znakomite. Poznanie płyty jest musem dla każdego sympatyka synth popu. [9/10]

O Autorze

Andrzej korasiewicz 300x300

Andrzej Korasiewicz

Andrzej Korasiewicz (1973) - samorządowiec, współredagował stronę lodz.pl, pisał m.in. do "Najwyższego Czasu!", "Tygodnika Solidarność".

Komentarze (0)

Napisz komentarz