Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Bitwy o Westerplatte ciąg dalszy

Gdansk 1044857 640
6 Lipca
17:07 2019

Są w życiu narodu rzeczy ważne i także te mniej istotne - prozaiczne. Część z tych spraw można różnie oceniać w zależności od indywidualnej oceny, są jednak i takie których nie można bagatelizować, taką jest bez wątpienia pamięć o obrońcach półwyspu Westerplatte, historycznego miejsca w którym heroiczna postawa polskich żołnierzy nie może być zapomniana. 

Pomijając wartościowanie, czy tygodniowa walka z góry skazana na przegraną miała sens, nie zapomnijmy o tym, że obrońcy Westerplatte liczyli jak cały polski naród na rzetelne wywiązanie się naszych sojuszników i pomoc  zgodną z zawartymi porozumieniami. O tym, że tylko pozornie ich trud poszedł na marne w sytuacji ewidentnej zdrady brytyjskiej i francuskiej, świadczyć może pamięć podtrzymywana przez dziesięciolecia. Bohaterstwo polskich żołnierzy to także groźne memento dla potencjalnych przyszłych agresorów. Brzmi ono jak słowa ostrzegające chętnych do zabrania Polakom tego co polskie: "Zanim popełnicie błąd i nas zaatakujecie pamiętajcie - możecie wygrać bitwę, ale zwycięstwo i tak wasze nie będzie!" 

Ofiara polskich żołnierzy na Westerplatte nie pójdzie na marne tak długo, dopóki pamięć o ich walce nie zostanie zapomniana. Odsłonięty w październiku 1966 roku gigantyczny obelisk w kształcie wbitego w ziemię bagnetu jest oczywiście obiektem, którego nie sposób nie zauważyć. Trzeba jednak przypomnieć, że planowany równolegle z pomnikiem pawilon poświęcony pamięci obrońców nie został wykonany. Bulwersuje nadal fakt "zapomnienia" obiektów w których polscy żołnierze bronili enklawy na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Budynki pozostałe po walce powinny być pod specjalną pieczą państwa a oczywistym się wydaje stworzenie w ich wnętrzu po odrestaurowaniu muzeum poświęconemu walce z niemieckim napastnikiem. Nie może tak dłużej być, że ruiny są teraz schronieniem dla miejscowego marginesu. 

Władze Gdańska bagatelizując sprawę wyraźnie określają swój stosunek do historii Polski. Trudno się oprzeć wrażeniu, że bliższe są im antypolskie klimaty Freie Stadt Danzig, niż powiązania Gdańska z polską macierzą. Analogicznie zresztą wygląda postawa innych wielkich miast polskich. Wstydliwe odcinanie się od korzeni i żałosna ucieczka w "europejskość i nowoczesność", nazywanie patriotyzmu zaściankowością tworzy na mapie naszego kraju potencjalne nowe "wolne miasta". Polska jest jedna i niepodzielna. Ważnym działaniem dla zachowania spójności jest kultywowanie tradycji bohaterskich zrywów wielu pokoleń Polaków, którzy potrafili służyć sprawie nadrzędnej - Ojczyźnie. 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/gda%C5%84sk-polska-stary-port-mot%C5%82awy-1044857/ 

Autor: erwinbauer.

Pixabay License. 


O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz