Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Coś optymistycznego - szansa dla naszego miasta

5.img 0174
10 Grudnia
22:10 2016

 


Wszystko płynie, nic nie stoi w miejscu, lecz jest w ciągłym ruchu – zauważył 2500 lat temu Heraklit. Także układ sił na świecie ulega ciągłym zmianom i chociaż od ok. 100 lat rolę światowego mocarstwa nr 1 odgrywają Stany Zjednoczone, to pozycja ta wydaje się być coraz bardziej zachwiana, a do roli hegemona pretenduje inne państwo – Chiny. To o Chinach będziemy coraz częściej słyszeli i nie tylko w kontekście wydarzeń międzynarodowych, lecz także naszych lokalnych.

Otóż 24.11.2016 r. w Łodzi odbyła się międzynarodowa konferencja (w której miałem zaszczyt wziąć udział) zatytułowana „Na skrzyżowaniu szlaków – Silk Road i Amber Road”. Jej organizatorem był Urząd Miasta Łodzi reprezentowany przez przemawiającego na imprezie wiceprezydenta Ireneusza Jabłońskiego. Współorganizatorami byli Politechnika Łódzka i Port Lotniczy Łódź, a nad całością patronowali ambasador Luksemburga i minister rozwoju.

Już sama nazwa konferencji wskazuje na program gospodarczy wykorzystujący wyjątkowe położenie Łodzi na odcinku Chiny-Europa Zachodnia. Łódź to skrzyżowanie dwóch autostrad A-1 i A-2, co przy rozbudowie lokalnej infrastruktury uczyniłoby z naszego miasta centrum logistyczne obsługujące Europę Wschodnią. Oprócz transportu drogowego w grę wchodzą także transporty kolejowy (połączenie Łódź-Chengdu) i lotniczy, co jest wielką szansą dla naszego zadłużonego lotniska.

W konferencji wzięli udział eksperci ze świata biznesu i nauki oraz przedstawiciele strony chińskiej. Jakie są założenia projektu? Przede wszystkim rozbudowa taboru kolejowego na Olechowie i usprawnienie infrastruktury autostradowej wokół Łodzi. Ponadto na lotnisku im. Reymonta stworzony zostanie terminal cargo (baza magazynowa oraz załadunek i wyładunek towarów przewożonych drogą lotniczą). Oprócz Chińczyków przedsięwzięciem żywo zainteresowani są także Luksemburczycy, w których kraju znajduje się centrum logistyczne transportu na Europę Zachodnią. Ponieważ w przedsięwzięcie zaangażowany jest osobiście wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński, a aktualne relacje polsko-chińskie są bardzo dobre, realizacja planu ma realne szanse powodzenia i to w najbliższym czasie.

O Autorze

Dariusz antkiewicz 300x300

Dariusz Antkiewicz

Dariusz Antkiewicz (1969) - absolwent politologii na Uniwersytecie Łódzkim i były kandydat do Senatu RP z ramienia partii KORWiN w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Należy do partii Porozumienie J. Gowina.

Komentarze (0)

Napisz komentarz