Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Cotygodniowy (?) przegląd sportowy - 12. VII. 21

Oie jpmq4ebky75n
12 Lipca
16:21 2021

Systematyczni czytelnicy moich sportowych felietonów, mam nadzieję, że tacy są, zapewne zauważyli brak niedzielnych komentarzy dotyczących tej dziedziny życia. Chcąc być rzetelnym dokonałem zatem małej korekty w tytule, wzbogacając go słusznie umieszczonym znakiem zapytania. Jakby jeszcze miało być mało braku konsekwencji, artykuł piszę wyjątkowo w poniedziałek. Poniekąd zmuszony okolicznościami, bo jak tu pominąć milczeniem fakt zakończenia zmagań w tak ważnym turnieju jak mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zwanymi dla niepoznaki Euro '20. Dlaczego nie 21, to chyba jedynie twórcy "pandemii" potrafią wyjaśnić. 

Nasza reprezentacja, mówiąc kolokwialnie, wypadła "dziadowsko". Są oczywiście bardziej dosadne podsumowania dorobku narodowej jedenastki, ale nie to miejsce, by przy swobodzie wypowiedzi możliwości tej nadużywać. Marny jeden punkcik i ostatnie miejsce w grupie wystarczą za wszelkie podsumowania. Pozornie tak by się wydawało. Następnym logicznym krokiem wydawałoby się zwolnienie portugalskiego selekcjonera i rozpoczęcie "zabawy" od nowa. 

Jak już wcześniej deklarowałem, mimo wszystko, nie rezygnowałbym z usług Paulo Sousy. Wydaje się, że jego praca zaczyna tworzyć zalążki gry zespołowej, której ja całkowicie nie widziałem za czasów Smudy, Fornalika, Nawałki i Brzęczka. Okres tworzenia zespołu przez około trzy miesiące, to zdecydowanie za mało. Trener powinien dostać zdecydowanie więcej czasu na wprowadzenie mechanizmów do naszej kadry, które pozwolą osiągnąć sprawną współpracę między kadrowiczami. Już w sierpniu nowe wybory na stanowisko prezesa PZPN. Niezależnie od wyników dobrze byłoby, gdyby nowy, czy stary-nowy szef związku pozostawił Sousę na jego miejscu. 

Prawdziwym sprawdzianem pracy trenera powinny być eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw świata w Katarze. Tym razem wyzwanie zdecydowanie trudniejsze, bo z naszego kontynentu wejść może 12-13 drużyn. Ilość uzależniona od ewentualnego awansu azjatyckiego Izraela. W porównaniu z 24 drużynami z rozgrywek kontynentalnych to zdecydowanie mniej. 

Po rozgrywkach grupowych miały miejsce mecze w systemie pucharowym, niestety system się nie sprawdził. Drużyny grały zachowawczo, zbyt często nastawiając się na mocno loteryjne karne. Ponad połowa, 8 z 15, zakończyła się w normalnym czasie remisem. Aż czterokrotnie o awansie decydowały rzuty karne. 

W ten także sposób zakończył się mecz finałowy, między Anglią i Włochami. W normalnym czasie był remis 1:1, dogrywka nic nie zmieniła, w jedenastkach skuteczniejsi okazali się "Azzurri". Na pocieszenie trzeba przyznać, że akurat oni w finale byli zwyczajnie lepszym zespołem od gospodarzy. W półfinale Włosi także w karnych pokonali Hiszpanię. W tym przypadku trudno było uznać to rozstrzygnięcie za sprawiedliwe. Hiszpanie dominowali na boisku, ale brakło im szczęścia. 

Oczywiście ważnym wydarzeniem ostatnich tygodni był turniej tenisowy na Wimbledonie. Warto tu wspomnieć o dobrej postawie naszych tenisistów. Linette i Świątek spisały się nieźle docierając odpowiednio do 1/16 i 1/8 finału, natomiast rewelacją okazał się Hubert Hurkacz, który odpadł dopiero w półfinale, wyrównując osiągnięcie Jerzego Janowicza sprzed kilku lat. 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/stadion-wembley-london-703932/ 

Autor: maxopt. 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz