Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Czosnkowe pyszności

Oie wdjrytztg1om
23 Października
11:07 2020

Mam niemiłe wieści dla Kościoła wyznawców Boga Covida XIX-ego z zasłużonej dla ludzkości boskiej dynastii, ponoć chińskiego pochodzenia, bo z Państwa Środka. Otóż dostałem właśnie dziesiąty numer miesięcznika "Szlachetne Zdrowie" a w nim szereg artykułów o roli czosnku: "Niezwykłe właściwości czosnku" pisze na stronie 50. i następnych pan Zbigniew T. Nowak. W światowych laboratoriach powstają syntetyczne leki najnowszej generacji, ale czosnek wcale nie traci swej uznawanej pozycji w medycynie. To wypróbowany środek broniący współczesnego człowieka przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Strzeże przed zawałem i udarem - pisze pan Nowak i podaje informacje o kuracjach czosnkiem. Jest ekstra przepis na krople z czosnku i głogu, także czosnkowy syrop na odporność oraz przepis na zupę czosnkową i na dorsza z czosnkiem. Do tego liczne zdjęcia. 

Przypomniała mi się wakacyjna historia z pewnego dawnego już wyjazdu do Bułgarii w piękne Rodopy, gdzie wtedy spotkać można było nawet muzułmanów, sturczonych Słowian. To była impreza z udziałem ludzi z różnych europejskich krajów. Pewnego dnia podano właśnie zupę czosnkową. Z grupy węgierskiej tylko jedna dziewczyna zjadła zupę czosnkową, z polskiej tylko jeden nie zjadł tej zupy. Niezwykle ciekawa konstatacja, która mnie wtedy zastanowiła. Skoro Węgrzy jedzą tak dużo różnych papryk i pokarmów z ich użyciem, to dlaczego nie mogli przełknąć podanej zupy czosnkowej. Była wyśmienita i wbrew wszelakim przesądom miła w przełykaniu. I wyjątkowo smaczna. 

No cóż, może w którymś z następnych postów wybiorę się do węgierskiego Siedmiogrodu, gdzie czosnek jest wyjątkowo popularny i to w celach niekoniecznie konsumpcyjnych. 

Pozdrawiam wszystkich członków nowego postępowego Kościoła i życzę miłej konsumpcji zupy czosnkowej, a i dodam, że krople z czosnku i głogu wymagają czystej wódki (40%), bez której specyfiku nie da się wyprodukować. Widzę teraz także, jak na dłoni, dlaczego Wielce Szanowny Pan Prezydent Aleksander Łukaszenko już wiele tygodni temu zalecał - od czasu do czasu - użycie dla zdrowotności szklaneczki bimbru. 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/photos/garlic-tubers-herb-food-4461533/

Autor: Matthias Böckel (matthiasboeckel). 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (3)

 1. No avatar 60x60
  JS śro, 28 paź 2020 13:25:00 +0000

  Lewaków trzeba nawracać. Ani estry czosnku, ani czosnkowe specyfiki nie uleczą chorej duszy. Tutaj konieczne jest nawrócenie, zaś wyjątkowo upartych trzeba na początek pokropić obficie wodą święconą i odmówić nad nimi egzorcyzmy, których wyjątkowo obawia się szatan ...

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski śro, 28 paź 2020 19:18:29 +0000

   Niektórzy co bardziej zapalczywi prawicowcy, lewaków nie tyle by kropili święconą wodą, co raczej zanurzali po czubek głowy na dobre pięć minut ;). A tak bardziej serio, bo sytuacja do żartów nijak się ma, to Polacy tak się chyba jeszcze nigdy nienawidzili. Ktoś za to odpowiedzialny niech gnije w piekle, niezależnie od tego czy w nie wierzy. Do ewentualnych lewicowych oponentów, w ostatnim zdaniu nie kryje się sugestia spychająca odpowiedzialność tylko na nich. Ktoś nas szczuje na siebie perfidnie i niestety skutecznie. Czy ktoś jest jeszcze w stanie obudzić naród i skierować ich gniew we właściwą stronę?

 2. No avatar 60x60
  JS pią, 23 paź 2020 21:07:15 +0000

  A gdzież tam, nie będzie żadnej terapii covidowej ...

 3. images images img 20180914 145412
  Paweł Wiśniewski pią, 23 paź 2020 11:37:33 +0000

  Dzięki za ciekawy felieton. Jak tak dalej pójdzie, będzie trzeba wyodrębnić dział kulinarny w PŁ. Tylko bez przepisów typu "jak otruć lewaka" proszę. ;)

Napisz komentarz