Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Demokracja a prawo

6.img 0180
13 Grudnia
22:13 2016

 

Ostatnio w Łodzi zrobiło się głośno za sprawą postępowania prokuratorskiego wobec pani prezydent Hanny Zdanowskiej. Zupełnie nie chcę ustosunkowywać się do samych zarzutów, ponieważ jest to kompetencją sadu. Natomiast sam marsz w obronie pani prezydent zwraca moją uwagę na rozprzestrzeniające się w społeczeństwie przekonanie, że od ilości obywateli popierających daną sprawę powinno zależeć rozwiązanie, albo że demokratycznie wybrana większość ma prawo narzucić swoją wolę mniejszości.

Nie wnikając w słuszność regulacji emerytur funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, potyczek wokół Trybunału Konstytucyjnego i wielu innych sporów należy stanowczo i bardzo wyraźnie powiedzieć, że w każdej kwestii powinno się liczyć prawo i ono ma chronić jednostkę przed demokracją czyli dyktaturą większości. Niedopuszczalne jest przedkładanie demokracji nad prawem i godzenie się z sytuacją gdzie w grupie w której znajdują się wilki i jedna owca, większość będzie decydować co zjeść na śniadanie. Konieczność priorytetu dla prawa ujawniła się w zakończonym ostatnio procesie Piotra Rybaka skazanego na karę 10-ciu miesięcy pozbawienia wolności za spalenie kukły amerykańskiego biznesmena żydowskiego pochodzenia . Sprawą nader skandaliczną było dopuszczenie aby przedstawiciele środowisk żydowskich, którzy zajęli większość sali sądowej, używali transparentów i agitowali za własnym poglądem na sprawę. Sytuacja, że nie usunięto tych ludzi była skandaliczna, ponieważ można przypuszczać, że sąd mógł być pod presją obecnej na sali większości co mogło mieć wpływ na wyrok.

Wiedząc, że w Polsce demokracja nie jest zagrożona można przypomnieć słowa byłego socjaldemokratycznego kanclerza Niemiec Willy Brandta : „Demokracja nie powinna iść tak daleko, żeby w rodzinie większością głosów decydować kto jest ojcem” .

O Autorze

Grzegorz jaszewski 300x300

Grzegorz Jaszewski

Grzegorz Jaszewski - absolwent UŁ, żeglarz od dziecka, posiada własne jachty na których organizuje rejsy żeglarskie w okresie wakacji, od września do czerwca nauczyciel.

Komentarze (0)

Napisz komentarz