Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Dzisiaj na podwieczorek - akacjowe placuszki

2020.06.04.3
4 Czerwca
17:22 2020

Jeszcze przez jakiś czas tak będzie wyglądać świat, który mnie otacza – z wielkiego okna mam widok na te śliczności ... – zapraszam do polubienia, także akacjowych placuszków.


Akacje budzą się późno. Tak jest każdego roku. W pewnym momencie zaczną się pojawiać pierwsze białe kuleczki a kilka dni później akacjowe placuszki będą już cieszyć nasze oczy, i nasze głodne tych pyszności usta. Z góry życzę smacznego pogryzania placuszków, koniecznie na ciepło ...

 

A oto przepis na akacjowe placuszki:


Kwiat nie może się sypać, ani być zbyt rozwinięty. Ciasto przygotować, jak na placuszki, kiście po zerwaniu delikatnie przepłukać w miseczce z zimną wodą, strzepnąć i odsączyć na szmatce, lub na papierowych ręcznikach kuchennych. Dalej postępujemy dokładnie tak, jak z placuszkami z plasterkiem jabłka w środku. Kiście akacjowe podzielić na mniejsze "gałązeczki" i wrzucać do ciasta, by się dobrze nim oblepiły. A potem z ciastem (musi być z obu stron, rzecz jasna) łyżką kłaść na rozgrzaną posmarowaną patelnię. Ja używam oliwy. Po zarumienieniu ich z obu stron, podawać na średnich talerzykach gościom i domownikom, gdy są jeszcze gorące. Zaraz po nałożeniu posypać cukrem do smaku. Do takich placuszków pasować będzie dobra herbata z dodatkiem soku wiśniowego.


Kiedyś wyjaśnię, jak to się stało, że zwyczaj smażenia placuszków akacjowych trafił do mojej rodziny.

Zdjęcie wykonane przez autora.

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz