Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Emocjonujące zakończenie Letniego Grand Prix

2019.10.05
5 Października
20:17 2019

Chociaż większość ekip traktuje letnio-jesienne skakanie jako coś na pograniczu rywalizacji i treningów, to wygranie łącznej klasyfikacji nie jest absolutnie czymś bez wartości. Przed ostatnim konkursem nasz aktualny lider, Dawid Kubacki tracił jedynie 10 punktów do prowadzącego Japończyka. Zawody w Klingenthal miały dać odpowiedź, kto zostanie zwycięzcą w klasyfikacji indywidualnej, w drużynowej wszystko było już rozstrzygnięte.

Bardzo dobre wyniki piątkowych kwalifikacji, zwycięstwo Kubackiego przed Wolnym, dawały nadzieję na końcowy sukces Polaka. Letnie zawody w Niemczech odbywały się dziś w bardzo złych warunkach pogodowych i określenie ich jako letnich, uzasadniało tylko oficjalne nazewnictwo. Temperatura powietrza wynosiła tylko plus 6 stopni, co przy opadach deszczu i silnym wietrze mogło powodować dyskomfort zarówno skoczków, jak i niezbyt licznej widowni.

Podstawowym problemem był oczywiście wiatr, który skutecznie utrudniał rozgrywanie zawodów. Silne podmuchy osiągające nawet 6 metrów na sekundę przyczyniły się najpierw do opóźnienia (o jedną godzinę) rozpoczęcia pierwszej serii a następnie wielokrotnych przerw. Nowym letnim rekordzistą skoczni został Lindvik, który niesiony bardzo mocnym wiatrem poleciał na odległość 148 metrów. Ostatecznie, po jedynej serii skoków, w tym nie do końca sprawiedliwym konkursie zwycięzcą został Słoweniec Anze Lanisek, przed Mariusem Lindvikiem (Norwegia) i naszym Piotrem Żyłą.

Nasi pozostali reprezentanci także zajęli miejsca punktowane. Piaty był Kubacki, któremu to wystarczyło do prześcignięcia dotychczasowego lidera i zwycięstwa w całym cyklu Letniego Grand Prix. Siódmy był Wolny, który potwierdził doskonałą formę z kwalifikacji. W drugiej dziesiątce znaleźli się Murańka (13) i Kot (14). Słabo jak na swój potencjał wypadł Stoch (25), z kolei Hula trochę na plus zajął miejsce 26.

Jak już pisałem zwycięzcą został Dawid Kubacki (305 pkt.), przed Yukiy'ą Sato (294 pkt.) i Timi Zajcem (268 pkt.). Pozostali Polacy zajęli ostatecznie w LGP następujące miejsca:

  • 8. Piotr Żyła (205 pkt.),
  • 15. Kamil Stoch (138 pkt.),
  • 17. Maciej Kot (126 pkt.),
  • 18. Jakub Wolny (120 pkt.),
  • 28. Aleksander Zniszczoł (82 pkt.),
  • 31. Paweł Wąsek (74 pkt.),
  • 32. Klemens Murańka (68 pkt.),
  • 33. Andrzej Stękała (62 pkt.),
  • 53. Stefan Hula (20 pkt.).

Drużynowo zwyciężyli Japończycy (2185 pkt.), przed Polską (1950 pkt.) i Słowenią (1427 pt.).

Przed naszymi zawodnikami pożegnanie ze skakaniem na "trawie" w następny weekend, kiedy to rozegrane zostaną zawody o tytuł Letniego Mistrza Polski. Impreza zostanie rozegrana w sobotę (12.X) w Szczyrku, początek pierwszej serii konkursowej o godzinie 18:45. Potem trochę ponad miesiąc pustki w oczekiwaniu na skoki na śniegu i trzeba będzie jakoś to wytrzymać.

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2017-10-03_FIS_SGP_2017_Klingenthal_Siegerehrung_Dawid_Kubacki_Gesamt-GP_Pokal.jpg

Skisprung-Grand-Prix Klingenthal 2017 am 03.10.2017 Dawid Kubacki.

Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Wikijunkie (Christian Bier).

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Obraz skadrowany.

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz