Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Idealna robota

2020.07.17
17 Lipca
23:59 2020

Sięgając pamięcią do czasów szkolnych trudno nie wspomnieć zajęć z plastyki albo języka polskiego, których tematem były nasze indywidualne plany zawodowe. Większość z nas prezentowała w nich koncepcje równie oderwane od życia, jak rysunki ilustrujące wyobrażenie pod tytułem: "Świat w roku 2000", oczywiście mam tu na myśli swoją edukację sprzed pół wieku. 

Zostawmy póki co naiwne wizje XXI wieku, świat się zmienił, ale nie aż tak mocno jak się nam wtedy mogło wydawać. Natomiast plany zawodowe dziesięciolatków musiały zejść bardziej na Ziemię. Społeczeństwo składające się jedynie z podróżników, aktorów, kosmonautów lub astronomów, trudno byłoby nazwać optymalnym. 

Dzieci jak to dzieci mają swoje wizje, marzenia, ale z biegiem lat większość z nich musi zadowolić się zajęciem bardziej użytecznym dla zbiorowości. Nie każdemu jest dane a właściwie mało komu, życie łatwe, lekkie i przyjemne a przynajmniej pozbawione odpowiedzialności. 

Podróżnikami jesteśmy jedynie w drodze do pracy i z powrotem, no może poza corocznym wypadem do Chorwacji albo innej Tunezji. Jak wygląda życie zwykłego aktora ten tylko wie, który skończył szkołę aktorską i dziwnym zrządzeniem losu nie został gwiazdą. Fascynacja kosmosem przez prawie pięćdziesiąt lat zeszła na plan dalszy. Zamiast zasiedlać Marsa, czy Wenus, nawet Księżyc okazał się poza zasięgiem. 

Dziwnym trafem chyba żadne z nas nie wpadło na pomysł zawodu idealnego, który wcale oderwany od realnego życia nie jest. Na dodatek pozwalający na pełną beztroskę a więc po części dający szansę na łatwe życie. Spytacie, jaki to zawód? Odpowiedź prosta, choć trochę trudna do wymówienia - meteorolog. 

Mojemu pokoleniu bliska będzie postać sympatycznego, tęgawego pana z telewizji, zawsze w ciemnych okularach, zwanego "Wicherkiem". Mylił się on w swoich codziennych prognozach regularnie, ale autorytetem pogodowym był i basta. Dziś prognoza na dzień następny jest pozbawiona grzechów ówczesnej, ale pokusa by, zgadywać raczej, niż wyliczać w dalszej perspektywie ciągle jest nieodparta. 

Po ciepłej i mokrej zimie większość specjalistów przewidywała lato suche i gorące. Wielu rolników dostało nawet specjalne zapomogi z tej okazji a jakie mamy ostatnie miesiące każdy widzi. Pół lipca za nami a deszcze obficie nawilżają glebę, jak łzy zawstydzonych(?) meteorologów. 

Może z tym poczuciem wstydu nieco przesadziłem, bo gdyby tak było, brakłoby już speców od prognoz. Ci z nas którzy jeszcze mają przed sobą urlop bez wątpienia trzymają kciuki za prawdziwość prognoz na najbliższy tydzień, kiedy to słoneczna pogoda ma być podobno już stuprocentowo pewna. 

Zawód meteorologa może wielkich apanaży nie przynosi, ale daje ten luksus jakiego nawet politycy nie mają (czasami ktoś im wypomina "kiełbasę wyborczą"), brak odpowiedzialności za swoje obietnice. Zawód ideał? Kto wie? 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/chmury-b%C5%82%C4%99kitne-niebo-4258726/ 

Autor: JacLou DL (JACLOU-DL). 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (2)

 1. No avatar 60x60
  JS nie, 19 lip 2020 17:32:10 +0000

  Pawle, zbyt lekko potraktowałeś temat. I nie zasłaniaj się, że to felieton. To trochę w stylu: chłop leży sobie pod gruszą a wszystko samo mu rośnie. W ten sposób utrwalasz na prawicowym portalu fałszywy pogląd o leniwym głupim chłopie i wykształconej ludności z miast. Przebudź się!

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor nie, 19 lip 2020 19:46:38 +0000

   Z całym szacunkiem, ale stałem się obiektem manipulacji. Jako człowiek unikający skrajności nie nazwę jej skrajną ;) .

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor nie, 19 lip 2020 19:49:30 +0000

   Zapraszam przy okazji do napisania artykułu broniącego dobrego imienia meteorologów. Tak przy okazji, to wcale nie lekceważę pracy przepowiadaczy pogody, odnoszę się jedynie do sprawdzalności ich prognoz długoterminowych.

 2. No avatar 60x60
  Jan Szałowski sob, 18 lip 2020 18:52:11 +0000

  "... deszcze obficie nawilżają glebę ... " - powiedz to tym, którzy zajmują się ogrodnictwem. Studnie, z których wodę pobierano, są prawie suche. Widzę, że prawdziwej wsi nie widziałeś w ostatnich tygodniach ...

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor nie, 19 lip 2020 09:26:56 +0000

   Badań wilgotności gleby nie przeprowadzałem, ale częste opady są faktem a to jest w sprzeczności z wcześniejszymi prognozami. Wysychanie studni nie jest zależne jedynie od ilości (braku) opadów, o tym chyba obaj wiemy. Felieton jako forma pisana, to nie rozprawa naukowa, ale raczej lekkie potraktowanie tematu a był on w tym wypadku związany z meteorologią, jako nauką o dość niskiej rzetelności (w dłuższym okresie czasu).

  • No avatar 40x40
   Andrzej Korasiewicz wto, 21 lip 2020 10:19:26 +0000

   Możliwe, że to zależy od rejonu. U mnie na działce gleba jest mocno nawilżona ostatnio (gmina Aleksandrów Łódzki). Od 4 tygodni nic nie podlewałem a wszystko ładnie rośnie.

Napisz komentarz