Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Imperium kontratakuje

Darth vader 2724893 640
23 Lipca
23:59 2020

Radosna fala rozdawnictwa wynikła z korona-wirusowego szaleństwa dobiega powoli końca. Drukowanie pieniędzy nie zawsze może być drogą do bogactwa, chyba że jest się członkiem elitarnego FED-u albo amatorsko próbuje się wykonać "domowym sposobem" co nieco na własne wydatki. O ile się nie należy do pierwszej, uprawnionej i zalegalizowanej grupy, to druga ścieżka jest wysoce ryzykowna. Z punktu widzenia państwa to czyn ohydniejszy nie tylko od gwałtu, ale być może nawet i ludobójstwa. 

Nadmierna dodatkowa emisja papierowego pieniądza, w krótszym lub dłuższym czasie musi prowadzić do inflacji. Brak hamulców w tej działalności, to prosta droga do hiperinflacji a nawet gospodarczej katastrofy. Dlatego zrozumiałym i spodziewanym sposobem ze strony władz, będzie poszukiwanie dodatkowych środków uzupełniających rozdęte ponad miarę wydatki. 

Coraz szersza część społeczeństwa ma już świadomość tego faktu i spodziewa się nieuniknionego, czytaj wzrostu podatków i innych danin na rzecz budżetu. W obecnej sytuacji politycznej Polski i rozdarciu na "miejską" Platformę i "wiejski" PiS, obywatele mogą się spodziewać uderzenia nie z jednej, ale nawet dwóch stron. 

Partia rządząca niespecjalnie chętnie dzieli się środkami z obcymi politycznie samorządami miejskimi, więc i te zaczynają szukać na swoją rękę dodatkowych źródeł zwiększających ich możliwości budżetowe.

Kilka miesięcy oddechu w obciążeniach dla sporej części przedsiębiorców, kierowanych dość schematycznie (co wydaje się przy skali działania nieuniknione), zostaje już za nimi. Teraz przychodzą dni trudniejsze. 

W Łodzi a można przypuszczać, że także w innych dużych ośrodkach miejskich pojawiła się już jedna brutalna inicjatywa, nazwijmy ją "musztrą czynszową". Kto liczył ze strony Zarządu Lokali Miejskich na jakieś ulgi w ciężkich czasach, niech szybko o tym zapomni. Oto władze miasta wpadły na genialny w swojej prostocie sposób na dodatkowe pieniądze, biorąc pod uwagę sposób naliczania jak najbardziej "europejski", ale dlaczego tak to określam, o tym za chwilę. 

23 lipca rozesłano mailowo zawiadomienie o wprowadzeniu kar za opóźnienia w płatnościach za lokale użytkowe. Stawki są uzależnione od wysokości czynszu. Pozwolę sobie zacytować fragment zawiadomienia: 

"Data wydruku: 2020-07-23

P O W I A D O M I E N I E

Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi informuje, że zgodnie z art. 10 znowelizowanej ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu opóźnieniom w transakcjach handlowych ( Dz.U. z 2020 r. poz. 935 ze zm.) wierzycielowi przysługuje prawo do rekompensaty za koszty odzyskania należności.

Prawo to przysługuje bez wezwania, od dnia nabycia prawa do odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych. W przypadku braku terminowej płatności Zarząd Lokali Miejskich od dnia 1 lipca 2020 r. będzie naliczał i egzekwował przysługujące rekompensaty, które wynoszą równowartość kwoty:

1) 40 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;

2) 70 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50000 złotych;

3) 100 euro - gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50000 złotych.

Wpłaty kwot rekompensat należy dokonywać na rachunek bankowy o numerze: "

"Europejskość" zarządzenia wyraża się karami w euro a nie złotówkach. Zastanawia, jak się ma to do legalności rozliczeń na terenie państwa polskiego, gdzie o ile się nie mylę jedynym środkiem płatniczym jest złoty (PLN). Może urzędnicy zakładają spadek wartości naszej waluty i stąd takie odniesienie? 

I jeszcze na koniec kilka istotnych pytań. Podobno prawo nie działa wstecz a jak to pogodzić z faktem, że pismo wysłano 23 lipca a jego "moc sprawcza" sięga początku miesiąca? Jak ZLM odniesie się do płatności wykonanych terminowo, ale z powodu opóźnień międzybankowych wpływających z poślizgiem? Skąd takie a nie inne wysokości kar? Kto i jak to wyliczył? 

Skąd się wziął taki a nie inny tytuł wyjaśniać chyba nie potrzebuję. Geneza znana większości a co do sensu? Chyba jednak jest. 

Zdjęcie: https://pixabay.com/pl/photos/darth-vader-star-wars-g%C5%82owy-2724893/ 

Autor: toxi85. 

Pixabay License. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz