Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Internetowe kłopoty

2019.07.09
9 Lipca
21:11 2019

Życie bez internetu wydaje się wielu jego użytkownikom czymś na tyle abstrakcyjnym, że zaskoczy ich pewnie informacja o zwiększającej się w ostatnich latach liczbie miejscowości w Polsce, gdzie nie ma możliwości korzystania z niego. Problem ten dotyczy oczywiście nie tylko nielicznych na ogół mieszkańców, ale też turystów, którym wymarzyła się wakacyjna sprzeczność: głusza i dostęp do sieci. 

Wbrew powszechnej propagandzie rozwój internetu nie przebiega według wydawałoby się pewnej recepty - więcej, lepiej, taniej. Bezwzględnie z tą teorią rozprawia się kapitalistyczna gilotyna, czyli kalkulacja. Są rejony kraju, gdzie zwyczajnie udostępnianie sieci nie opłaca się. Gdy koszty przeważają nad przychodami, to oczywiste jest usunięcie nadajnika. Są oczywiście także wypadki, gdy operator "plajtuje" a wtedy likwidacja przekaźnika nie oznacza przemieszczenia, ale po prostu fizyczną likwidację całej firmy. 

Ludzie XXI wieku uzależniają się od coraz liczniejszych gadżetów, czasami słabiej, czasami mocniej ułatwiających codzienne życie. Pewne nabyte w ten sposób nawyki stają się dla użytkowników czymś wprost oczywistym a jednym z takich narzędzi jest internet. Dostęp do sieci i jej zasobów wydaje się równie konieczny jak oddychanie, czy pożywienie. Szok mieszczuchów przywykłych do stałych kontaktów z portalami społecznościowymi z rozpaczą biegających wkoło w poszukiwaniu sygnału, budzi zdziwienie, czasami nawet śmiech, bądź pogardę ze strony mniej uzależnionych. 

W takich sytuacjach modny ostatnio temat kontrowersji wokół 5G, staje się sprawą drugorzędną a większość desperatów gotowa jest się zgodzić na wszystko, byle tylko zamieścić na ulubionym portalu kolejne "genialne" zdjęcie z odpowiednio dowcipnym komentarzem... a potem już tylko dyskretnie obserwować wzrastającą liczbę "lajków". 

Są problemy i problemiki. Zachowanie odpowiedniego dystansu do kłopotu z brakiem dostępu do sieci można odebrać nawet całkiem pozytywnie. Zwykle miejsca "kłopotliwe" to oazy ciszy i spokoju z dala od zgiełku nowoczesnego świata. Zamiast zatem wściekać się i posługiwać się (nie)odpowiednią w takiej sytuacji, nie za bardzo klasyczną łaciną, rozejrzyjmy się wokół a najprawdopodobniej dostrzeżemy wokół wiele rzeczy rekompensujących z nadmiarem te niedogodności.

Przestrzeń, nieskażone środowisko, piękne widoki, czyste powietrze od którego potrafi się nawet zakręcić w głowie i cisza zakłócana jedynie szumem wiatru i śpiewem ptaków wynagrodzi nam problemy. Po zwykle niedługim czasie okaże się, że życie bez internetu nie jest koszmarem zrodzonym w chorej wyobraźni, ale całkiem przyjemną alternatywą. Wakacje bez internetu? To proszę mi wierzyć, niezły pomysł. Może dzięki temu, już po powrocie do cywilizacji łatwiej będzie zachować umiar i przyjemniej, pełniej żyć? 

Zdjęcie autorstwa Markus Spiske temporausch.com Pexels 

Zdjęcie pobrane z: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/chmury-doliny-drzewa-gory-130111/ 


O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz