Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Jedna z trzech marcowych dat w biegu niepodległości - cz. I

Oie bfskzam3cr8e
19 Marca
21:24 2021

Te trzy daty: 17, 18 i 20 marca 1921 roku są niepodzielne, gdyż dwie pierwsze miały przekonać Ślązaków, iż Polska jest państwem poważnym, stabilnym wewnętrznie i zewnętrznie i że warto na takie państwo oddać swój głos w trakcie aktu plebiscytowego w niedzielę 20 marca 1921 roku.

W czwartek w Warszawie polski Sejm przyjął konstytucję Polski Odrodzonej, w piątek w Rydze, stolicy Łotwy, delegaci Polski i dwie sowieckie delegacje – „reprezentujące” Rosję i Ukrainę podpisały pokój kończący wojnę, której nikt nigdy nie wypowiedział, co nie oznacza że w jej trakcie nie było kontaktów między stronami walczącymi. 

Cofnijmy się o kilka miesięcy. Oto dzień 12 października – i nie chodzi tutaj bynajmniej o rocznicę dnia odkrycia wysp należących do kontynentu amerykańskiego – lecz o ponowne wkroczenie oddziałów polskich do Mińska Litewskiego. Jak rok wcześniej, we wrześniu 1919 roku, mieszkańcy miasta gorąco witają wkraczające oddziały polskie. Wolność wróciła do miasta, które przez stulecia było w granicach Rzeczypospolitej.  Ale już następnego dnia polscy dowódcy otrzymują polecenie wycofania się z miasta. Wielu z nich nie wie, jak to przekazać tym, którzy dwukrotnie przeżyli jego wyzwolenie z rąk rosyjskich. Ale muszą to powiedzieć i wycofać się, są oficerami i sami decyzji politycznych podejmować nie mogą.

Do dzisiaj historycy są podzieleni co do zasadności oddania bolszewikom szerokiego pasa ziemi, pasa o powierzchni 100 tys. km2, biegnącego z północy na południe, pasa ojczystej ziemi bronionego w przeszłości przez liczne pokolenia obywateli Rzeczypospolitej. 

(dokończenie jutro) 

Zdjęcia autora tekstu. 

Dokończenie: http://prawalodz.pl/jedna-z-trzech-marcowych-dat-w-biegu-niepodleglosci---dokonczenie 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz