Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Jesienno-wieczorne refleksje

2019.11.07
7 Listopada
21:24 2019

Listopad jest miesiącem szczególnie okrutnie potraktowanym przez los, w swojej brzydocie może jedynie konkurować z marcem. No, może biorąc pod uwagę ostatnie lata trzeba stwierdzić, że nieatrakcyjnych miesięcy niestety przybyło. Typowo zimowych, to znaczy grudnia, stycznia i lutego, wcześniej zdobionych pięknym, cudownie skrzącym się śniegiem w słońcu, zastąpiły przypominające listopadową szarugę. 

Długie wieczory stają się coraz dłuższe, po trosze dzięki dokuczliwej zmianie czasu. Tu warto wtrącić uwagę, że dowodem na szkodliwość i nieskuteczność rozdętej ponad miarę biurokracji jest fakt przeciągającej się na ponad dwa lata operacji odejścia od zmian czasu na letni i zimowy. Ale dajmy sobie jeszcze trochę czasu, już w 2021 roku dwukrotna gimnastyka czasowa stanie się wspomnieniem.

Chłodne wieczory i pierwsze nocne lub wieczorne przymrozki ograniczyły nieco inwencję etatowych "straszaczy" klimatycznych. W okresie przejściowym, to znaczy listopadzie i grudniu, brakuje im trochę argumentów, bo właściwie trudno powiedzieć w sposób przekonujący, że jest cieplej, niż być powinno. Gdy w styczniu brakuje śniegu a i temperatury rzadko spadają poniżej zera, to już klimatyczni przepowiadacze końca świata, dostają silnego wiatru w żagle.

Żeby jednak nie dojść do błędnych wniosków, że o pogodzie się milczy, właśnie teraz rozpoczęła się medialna walka o spodziewaną pogodę w miesiącach zimowych. Najpierw z Wielkiej Brytanii doszły informacje o "zimie trzydziestolecia", poparte argumentem o niskiej aktywności Słońca. Biorąc pod uwagę ostatnie lata, to dosyć ryzykowna teoria. Trudno się spodziewać nagłej zmiany, śnieżnej pogody dodatkowo z siarczystymi mrozami.

Jak będzie, tak ma być. Choć sam wspierany wspomnieniami z dzieciństwa tęsknię mocno za śniegiem, nie spodziewam się niestety spełnienia marzeń w najbliższych miesiącach. Pozostaje zatem zaplanować krótki urlop w górach, gdzie nadal zima jest zimą a nie nudną kontynuacją listopadowej pogody. Trzymając kciuki za brytyjskich meteorologów, niecierpliwe czekam pierwszych oznak prawdziwej zimy. Może wreszcie się spełni hollywoodzka wizja Świąt Bożego Narodzenia a pamiętny przebój Binga Crosby'ego nareszcie będzie pasował do widoku za oknem?

Wracając do niemodnych klimatów muzycznych, chciałbym przypomnieć inny "zimowy przebój". Niech klimatyczne nagranie Deana Martina z 1959 roku "Let it Snow" będzie zwieńczeniem tego dzisiejszego felietonu, może bez większej treści, lecz to nie autor, tylko długie wieczory jesienne temu winne.

Widok padającego śniegu ma w sobie magię, której nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Zresztą po co wyjaśniać coś co jest po prostu piękne. Powtarzająca się melodia nie nuży, podobnie jak wirujące płatki białych gwiazdeczek...

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/spos%C3%B3b-%C5%9Bcie%C5%BCka-latarnie-ulicy-768567/

Autor: Free-Photos.

Pixabay License.

Obraz skadrowany.

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz