Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Jest gorąco, to jest ocieplenie - cz.I

2019.06.22
22 Czerwca
18:48 2019

Stałym tematem każdego ciepłego miesiąca zimowego i upalnego latem jest ocieplenie klimatu. Jak zawsze jedynym zbawieniem dla przyszłości gatunku ludzkiego jest Greenpeace, albo jeszcze lepiej eksterminacja Homo Sapiens. Niemała liczba opinii w komentarzach nawiedzonych ekologów zawiera stwierdzenie, że najskuteczniejszą metodą rozwiązującą problemy klimatyczne jest zbiorowe samobójstwo ludzi (oczywiście nie uświadomionych ekologów) i podobnie niedouczonych i ogólnie tępych producentów bąków i śmierdzących placków - poczciwych krów.

Gdyby ktoś traktował aktywistów ekologicznych jako nieszkodliwych oszołomów, to będzie to niewątpliwie błędem, albowiem mają oni w swoim dorobku akcje, których skuteczność nie sposób podważyć. Dzięki ich akcji w Puszczy Białowieskiej ochronili kornika drukarza przed całkowitym unicestwieniem. Powstrzymana wycinka puszczy dała nawet możliwość wspaniałego rozwoju tego cennego dla obrońców drzew gatunku.

Może ironia nie jest najlepszym sposobem znalezienia rozwiązania trudnych problemów, ale czasami trudno jest się od tego powstrzymać, gdy widzi się ludzi zapewne pełnych dobrych intencji ale całkowicie nieskłonnych do wysłuchania alternatywnych pomysłów i odmiennych sposobów. Troska o czystość przestrzeni w której żyjemy jest jak najbardziej na miejscu, niestety nie wszystko da się rozwiązać prostymi metodami a nie zawsze projekty dotyczące czystości środowiska są budowane na czystych zasadach. Niestety największym problemem jest to, że często ekologiczni aktywiści są tylko nieświadomym narzędziem w rękach cynicznych manipulatorów.

Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że świat kapitalistyczny to organizm w którym pieniądz a właściwie siła jaką za sobą niesie jest najwyższym dobrem i przedmiotem rujnującym wielu ludzi. Swoisty wyścig szczurów jest można by rzec konkursem dla amatorów. Zdobycie jak najbardziej korzystnej pozycji w społeczeństwie, uzyskanie wysokich profitów, także w postaci pieniężnej jest treścią życia tzw. współczesnych elit w świecie zachodnim. Prawdziwi "profesjonaliści" stoją ponad tym i pociągają za sznurki, ich te wyścigi nie dotyczą, oni tylko tym zarządzają i obserwują zmagania.

Czy ocieplenie klimatu istnieje? To widać bez wątpienia. Problemem jest, co jest tego przyczyną. Istnieją dwie główne postawy, nazwijmy aktywna i bierna. Przedstawiciele aktywnej, to ekolodzy którzy święcie wierzą, że przyczyną wszystkich zmian jest przemysł, czyli ludzie. Bierni odrzucają działalność ludzką jako główny powód, szukając jej przyczyn raczej w zjawiskach samoistnie powstających w skali całej planety a nawet kosmicznej. Istnieje teoria, że gęstość zapylenia przestrzeni kosmicznej decyduje o temperaturze na naszej planecie. I tak, gdy układ słoneczny znajduje się w "czystszych" rejonach dociera do Ziemi większa ilość promieniowania słonecznego, gdy wejdziemy w strefę "brudną" temperatura zacznie spadać.

Która z postaw jest właściwsza? Problem polega właściwie i zasadniczo na jednym, ani zwolennicy jednej, ani drugiej wersji nie mają wystarczającej wiedzy, która dawałaby pewność w słuszność ich założeń. Wszystko opiera się więc na wierze, nie na rozumie a to już prosta droga do swego rodzaju fanatyzmu i bez mała wojen religijnych. Gdzie śpi rozum, budzą się demony - tak zatytułował swoją słynną grafikę z końca XVIII wieku, hiszpański malarz Francisco de Goya. Nazwa tego dzieła idealnie pasuje do opisania sytuacji między przeciwnymi stronami konfliktu.

(dokończenie jutro)

Część II: http://prawalodz.pl/jest-goraco-to-jest-ocieplenie---czii

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/illustrations/climate-change-global-warming-2063240/

Autor: Tumisu.

Pixabay License.


O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz