Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Kara śmierci

03 15. dariusz antkiewicz   prokuratura rejonowa. 1
5 Września
13:05 2017

„KS” została w Polsce zniesiona w grudniu 1989 r., a ostatni wyrok został wykonany 21.04.1988 r. na 29-letnim sprawcy zabójstwa kobiety, którą przedtem zgwałcił i niedoszłym zabójcy jej dwóch córek, którym udało się zbiec. W polskim społeczeństwie przeważa opinia (60-70%) o zasadności przywrócenia KS, co ciekawe, w 2004r. postulat ten forsowało nawet PiS, ale posłowie zmienili zdanie po uzyskaniu pełni władzy. Ważniejsze stały się pomniki, rocznice, zmiany nazw ulic… Za koniecznością przywrócenia KS od dawna opowiada się Janusz Korwin Mikke, przedstawiając racjonalne argumenty, w czym postaram się go wspomóc: Otóż KS, jak sama nazwa wskazuje, jest KARĄ, a nie środkiem wychowawczym! Przeciwnicy KS powołują się na pomyłki, które miały miejsce w USA oraz na nieodwracalność tej kary. Dla mnie kryteria skazań w tym kraju nie są jasne, tym bardziej, że w różnych stanach obowiązują różne systemy karne, a ich normy społeczno-obyczajowe są odmienne od naszych. W kwestii nieodwracalności, to czy kara dożywocia jest odwracalna? Krótkie kary pozbawienia wolności też nie są odwracalne. Czy również powinniśmy z nich rezygnować?
KS jest karą ostateczną, dlatego powinna być orzekana w sprawach niebudzących żadnych wątpliwości. Posłużę się przykładami: A. Breivik – 77 zabitych, Kajetan P., który w Warszawie dla eksperymentu zamordował, a następnie poćwiartował ciało młodej kobiety. Jak oświadczył po zatrzymaniu, chciał się przekonać, czy istnieje różnica między zabiciem człowieka a zabiciem świni czy komara. W ub. roku w Kamiennej Górze Samuel N. zabił siekierą przypadkową 10-latkę, aby wyładować swoją frustrację po utracie zasiłku, a kilka miesięcy wcześniej w Gdańsku, 64-letni Stanisław Ch. zamordował 25-letnią kobietę, ponieważ chciał powrócić za kratki, gdzie wcześniej odsiedział wyrok za zabójstwo żony. Czy ci zwyrodnialcy dokonaliby tych zbrodni, gdyby groziła im KS? Oczywiście, że nie, groźba przysłowiowej „czapy” byłaby zbyt ryzykowna. Przytoczone przeze mnie  przykłady mają wspólną, bardzo ważną cechę. Otóż ofiary były niewinne, a sprawcy działali z premedytacją. To nie były jakieś porachunki czy skutki libacji alkoholowej! Co prawda ofiara wypadku samochodowego też może być niewinna, ale tu sprawca nie działa z premedytacją! Przeciwnicy KS często kładą nacisk na nieuchronność kary i tu się zgadzam – dla zwyrodnialca kara śmierci powinna być nieuchronna, a kara ma być współmierna do popełnionej zbrodni.

O Autorze

Dariusz antkiewicz 300x300

Dariusz Antkiewicz

Dariusz Antkiewicz (1969) - absolwent politologii na Uniwersytecie Łódzkim i były kandydat do Senatu RP z ramienia partii KORWiN w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Należy do partii Porozumienie J. Gowina.

Komentarze (0)

Napisz komentarz