Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Krynica poprawności - cz. I

Oie edavkqzv5zsa
15 Października
21:19 2020

Nie mogąc oprzeć się nałogowi nadawania tytułom niejednoznaczności, uległem mu i tym razem. Dzisiejszy artykuł nie będzie dotyczył ani Krynicy Zdroju, ani Krynicy Morskiej. Chciałoby się nawet, i słusznie, powiedzieć - wręcz przeciwnie. 

Skoro wzmiankowana krynica nie ma żadnych konotacji geograficznych, należy ją potraktować przedmiotowo jako źródło. No dobrze, ale skąd poprawności? Jeżeli już to raczej mądrości. Określenie "krynica mądrości" nadal jeszcze funkcjonuje, choć wydaje się powoli zaczyna odchodzić do lamusa historii. Nie wiadomo tylko co szybciej, krynica jako źródło, czy też raczej mądrość, jako taka. 

Zgodnie z nieubłaganym biegiem historii a wraz z nim postępem technologicznym, nasza cywilizacja coraz bardziej odchodzi od słowa pisanego, kierując się do, nazwijmy to eufemistycznie, przekazu wizualnego. Początkowo zaistniał w kulturze zachodniej w postaci ruchomych obrazów i komiksów, ale wraz z pojawieniem telewizji rola wizji zaczęła systematycznie i szybko wzrastać. 

Autor pamięta jeszcze czasy, gdy posiadanie odbiornika telewizyjnego z ekranem nie dość, że czarno-białym a na dodatek czternastocalowym, było towarzyską nobilitacją. Ułatwiało to pozyskiwanie życzliwości sąsiedzkiej lekko zaburzonej uzasadnioną zazdrością, ale czasy mijają i obecnie nie robiłoby to już takiego wrażenia, jak wczasach siermiężnego PRL-u. 

Zamiast jednego programu nadawanego na dodatek tylko przez kilka godzin dziennie, mamy obecnie setki, pomijając oczywisty fakt koloru i wysokiej jakości obrazu, bo treści to już niekoniecznie. Bez specjalnej złośliwości można stwierdzić, że nieuniknionym w tej sytuacji jest obniżenie poziomu, bo trudno nadążyć z tworzeniem tak obfitego i wartościowego przekazu. 

Niezadowoleni z oferty mają właściwie do wyboru dwie drogi. Ci bardziej ambitni wyszukują samodzielnie treści ich interesujące w przepastnym Internecie, pozostali z ochotą zagłębiają się w ograniczony, acz obszerny, gotowy produkt zwany Netflixem. W drugim przypadku oczywiście jest wybór, ale nieporównywalnie łatwiejszy. Dużo prostszym jest podjęcie decyzji, czy oglądać kolejny odcinek ulubionego serialu, czy też wybrać coś z hitów tygodnia. 

Od pewnego czasu udaje mi się godzić dwa kierunki, co pozwala na zdrowy dystans do ładnie prezentujących się treści Netflixa. Pomijając niebezpieczeństwo uzależnienia od ciekawości "co dalej" jest jeszcze jeden groźny aspekt, ale o tym już jutro... 

(ciąg dalszy nastąpi) 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/telewizja-photoshop-edycja-obrazu-5312763/ 

Autor: Lothar Dieterich (Dieterich01). 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

Część II: http://prawalodz.pl/krynica-poprawnosci---cz-ii 

 

 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz