Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Ku pamięci Janusza Kusocińskiego

2020.06.22
22 Czerwca
23:59 2020

W niedzielę, w Warszawie odbył się "Bieg Dla Bohaterów" ku pamięci Janusza Kusocińskiego, legendarnego polskiego lekkoatlety i bohatera zamordowanego przez Niemców.

Piąta edycja imprezy została zorganizowana dokładnie w 80 rocznicę bestialskiej egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego okupanta, w której między innymi zamordowany został słynny olimpijczyk.

Palmiry to miejsce kaźni dla około 1700 Polaków. Niemcy zabijali tam osoby podejrzane o działalność antyniemiecką w latach 1939-1941. Akcja nazwana AB dotyczyła nie tylko rzeczywistych członków ruchu oporu, ale także polskiej inteligencji. Niemiecki terror miał na celu eksterminację tych członków polskiego społeczeństwa, którzy choćby potencjalnie mogli stać się źródłem odrodzenia świadomości narodowej.

Tam gdzie zginął Janusz Kusociński zamordowani zostali także dwaj inni polscy olimpijczycy, Tomasz Stankiewicz, wicemistrz igrzysk w Paryżu w 1924 roku w kolarstwie i Feliks Żuber, lekkoatleta, uczestnik igrzysk w Amsterdamie w 1928 roku.

Impreza której organizatorem został w tym roku poseł, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i były kandydat na urząd Prezydenta Miasta Łodzi, Waldemar Buda, nie była jedynym aktem upamiętniającym męczeństwo mistrza.

Tu warto wspomnieć o lokalnej inicjatywie w Świdnicy, gdzie znajduje się stadion nazwany imieniem słynnego sportowca. Odbył się tam bieg systemem australijskim.

Janusz Kusociński swoją postawą jako obywatel i sportowiec zasłużył na pamięć wszystkich rodaków. Nie dziwi zatem fakt, że stał się pośmiertnie patronem wielu szkół, stadionów a od 1954 roku organizowany jest corocznie Memoriał Jego Imienia (zawody lekkoatletyczne).

Wróćmy jednak do Warszawy, bieg został rozegrany na dystansie 34 kilometrów, po bardzo zróżnicowanej nawierzchni. Tym bardziej należy docenić trud uczestników, bo spora część dystansu znajdowała się na terenie Puszczy Kampinoskiej, gdzie znajdują się między innymi Palmiry.

Warto tu podkreślić i docenić postawę Waldemara Budy, który zaangażował się w przedsięwzięcie podwójnie, nie tylko jako organizator, ale i współuczestnik. Chyba niewielu posłów Sejmu RP byłoby w stanie odważyć się na podobny sportowy wysiłek.

Trasa biegu rozpoczynała się przed gmachem Sejmu na ulicy Wiejskiej a kończyła w pobliżu Cmentarza Wojskowego, w Palmirach. W imprezie brała udział między innymi, liczna reprezentacja łodzian, którzy swoją obecność podkreślali także lokalną flagą.

Po zakończeniu, uczestnicy złożyli kwiaty na grobie Janusza Kusocińskiego. Impreza była zorganizowana pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Bohaterska, męczeńska śmierć złotego medalisty z Los Angeles, w biegu na 10 km, powinna żyć w pamięci kolejnych pokoleń Polaków i być dla nich wzorem do naśladowania. Szczególnie w obecnych czasach, wszelkie przejawy podtrzymywania jego dokonań są cenne dla Polski i Polaków.

Zdjęcia: Fundacja Życie (za zgodą Autorki).

 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz