Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Kukiz w rozkroku

2019.06.07
7 Czerwca
12:19 2019

Sensacją dnia w środowiskach bliskich Konfederacji stała się konferencja prasowa w Sejmie, na której posłowie Jakubiak i Marzec-Liroy przedstawili wcześniej uzgodniony z Pawłem Kukizem projekt współdziałania. Niestety nie dotarł na wystąpienie słynny rockman, któremu coś się odwidziało, bo dostał jakieś wstępne propozycje z PSL-u(!). 

Nie trzeba sięgać daleko pamięcią, by wspomnieć powtarzane często pogardliwe określenia Pawła Kukiza o ludowcach, których nazywał ZSL-em. Młodszym czytelnikom warto wyjaśnić, że ZSL (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe) było polityczną wydmuszką w czasach PRL-u, kiedy to legitymizowało działania PZPR w środowisku wiejskim. Po takim zachowaniu "zadeklarowanego antysystemowca" warto mu być może podpowiedzieć kolejny polityczny alians z SLD, albo przynajmniej partią Zandberga. W drugim przypadku nawet by pasowało, bo komuniści to też antysystemowcy, tylko jakby z drugiej politycznej strony. 

Ciekawe będzie zachowanie członków Kukiz '15, po próbie dogadania się guru antystemowców z guru "systemowców" panem Kosiniakiem-Kamyszem. To jak spotkanie wody z ogniem a wtedy jedyne co pozostaje to para wodna i trochę dymu. Ruch Kukiza wyparuje, tak widzę przyszłość całego ruchu, który od samego początku powstania nie był w stanie określić w jakikolwiek sposób celów swojego działania. No może poza nieszczęsnym JOW-ami, których jedynym efektem byłoby uśmiercenie i zepchnięcie w polityczny niebyt wszystkich małych partii i stowarzyszeń politycznych. Co do dymu, to będzie go także niemało, przynajmniej ze strony tych działaczy Kukiz '15, którzy do tej pory naiwnie wierzyli w swojego idola a kierowały nimi szlachetne pobudki. 

Czy posądzam Pawła Kukiza o koniunkturalizm? Zdecydowanie nie. Pensja posła może być kusząca dla ludzi o zwykłych dochodach, nie dla niego. Nawet jeżeli jego artystyczna wena umarła, to nadal może dobrze żyć z tantiem za utwory stworzone w lepszych latach a i na koncerty też znajdzie chętnych, głód mu nie grozi. Powodem chaotycznego i samobójczego w swej istocie ruchu jest zagubienie i nieumiejętność gry politycznej. Żeby taką prowadzić, trzeba po pierwsze wiedzieć czego się chce. Pan Kukiz od początku sprawiał wrażenie człowieka chcącego zrobić więcej, niż w gruncie rzeczy potrafił. Wszystko go przerosło i Polski nie zmieni. Sama osobista uczciwość to za mało, by stworzyć mechanizm tworzący nową, lepszą jakość. 

Co zrobi PSL? Myślę, że ochoczo przygarną Pawła Kukiza i paru koniunkturalistów, głównie spośród posłów jego klubu. Z całym szacunkiem zdecydowana większość to polityczne "no-nejmy" i dla nich propozycja dobrych miejsc na listach może będzie wystarczającym afrodyzjakiem. Czy ludowcom przyniesie to rzeczywistą korzyść wymierną w postaci głosów wyborców? Więcej niż pewne, że jeżeli tak to nie będzie zbyt duża. Wyborcy głosujący na listy Kukiz '15, to ludzie chcący zmian politycznej rzeczywistości, być może nie do końca konkretnie obmyślonej, ale jednak nowego kształtu. Bardziej skrajnego zaprzeczenia tej wizji, niż PSL nie ma. Polskie Stronnictwo Ludowe, to partia funkcjonariuszy zręcznie obsadzająca stanowiska urzędowe na niskim szczeblu i takie jej są działania by utrzymać "gminne status quo". 

PSL nie zyska raczej więcej głosów na tym transferze, niż być może 10% z całej puli "kukizowców", pozostali albo poprą Konfederację, albo zrezygnują z udziału w jesiennym głosowaniu. Na koniec warto wspomnieć posła Rzymkowskiego, odżegnującego się ostatnio wyjątkowo mocno od Konfederacji i obserwować czy wejdzie ochoczo w chłopskie kamasze, czy też może wykona woltę i zmieni zadnie? 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:02016_09_Pawe%C5%82_Kukiz_mit_Kukiz%2715-Parteig%C3%A4ngern_in_Bielsko-Bia%C5%82a.JPG 

Paweł Kukiz mit Kukiz'15-Parteigängern in Bielsko-Biała (11 January 2016, 20:30:00) 

Autor: Silar. 

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. 

Wikimedia Commons. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz