Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Ładne (?) pożegnanie Stjernena

2019.03.14
14 Marca
20:56 2019

Skoki narciarskie to sport niebezpieczny, o tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Komu z "niedzielnych" kibiców wymskną się czasem słowa kpiny pod adresem reprezentantów Kazachstanu wypada polecić wypad do Karpacza, gdzie bez problemu mogą się przekonać, ile odwagi potrzeba by spróbować skoku na skoczni małej. Akurat w Karpaczu jest taka skocznia, której początek zjazdu znajduje się przy drodze, więc łatwo sprawdzić się jako potencjalny skoczek. Jednym z tragicznych przykładów, że skoki to nie zabawa, był przypadek Zdzisława Hryniewieckiego w 1960 roku. Znakomicie zapowiadający się sportowiec uległ tragicznemu wypadkowi, co spowodowało u niego prawie całkowity paraliż i przedwczesną śmierć w wieku 43 lat.

W bliższych nam czasach, także niebezpieczne próby spowodowały przedwczesne zakończenie kariery wielu sportowców, także takich tuzów jak Thomas Morgenstern. Dziś zakończył swoją karierę Andreas Stjernen, zawodnik stosunkowo młody, gdzież mu tam do weterana skoczni Noriakiego Kasai (rocznik 1972). Norweg, człowiek 30-letni , mógł jeszcze teoretycznie skakać przynajmniej do najbliższych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Postanowił jednak już teraz zakończyć niebezpieczną przygodę sportową swojego życia. Niewątpliwą przyczyną jego decyzji był groźnie wyglądający upadek jakiego doznał w ostatnich tygodniach. Trzeba przyznać, że pozytywnym akcentem zakończył swoją udaną, bądź co bądź, karierę.

Do pełni szczęścia brakowało jedynie mniejszej pazerności liderującego Japończyka - Ryoyu Kobayashiego. Może to odmienna mentalność Azjaty powstrzymała go przed ustąpieniem pierwszeństwa odchodzącemu Stjernenowi. Przed jego próbą Norweg prowadził po dwóch doskonałych skokach i trochę było żal tego zawodnika, gdy Kobayashi poleciał daleko poza zieloną linię na zeskoku. Jakże odmienną postawę wykazał Austriak Andreas Kofler w Zakopanem, gdy prowadząc po pierwszej serii świadomie popsuł skok, by zrobić miejsce na podium kończącemu wspaniałą karierę Adamowi Małyszowi. No, ale jak to się mówi, są ludzie i klamki i skoczek z Kraju Kwitnącej Wiśni, okazał się "wiśnią", czyli klamką.

Może mógłby ktoś powiedzieć, cóż warte byłoby takie "lipne" zwycięstwo, ale jednak pozostawiła ta sytuacja jakiś lekki niesmak. Myślę, że Ryoyu wśród ekskluzywnej grupy odważnych sportowców wiele stracił a ewentualna wygrana turnieju i nagroda 60.000 euro mu tego nie zrekompensuje. Pieniądze to nie wszystko, szkoda że młody zawodnik tego nie wiedział i... wygrał. Ale czy rzeczywiście najwyższe miejsce na podium dziś oznaczało wygraną?

Mimo nieukrywanego krytycyzmu wobec często nieczysto grających sportowców norweskich, to szkoda było Andreasa. Po pierwsze skoczkom astma i słynne leki raczej nie pomagają, po drugie to był jego pożegnalny występ i drugie (tylko) miejsce.

Polscy zawodnicy wypadli dziś słabo w pierwszej serii skoków. W drugiej było już znacznie lepiej, ale straty dały się tylko trochę odrobić. Powtórka ze skoczni normalnej z tegorocznych mistrzostw świata nie miała miejsca. Najlepszy Piotr Żyła zajął dopiero 11 miejsce a w finale nie zmieścili się Hula i Wąsek, ten drugi był nawet ostatni.

W walce o trzy pierwsze premiowane miejsca pozostali Kraft, Kobayashi i Johansson. Norweg dziś był 10 i to świadczy raczej o spadku formy. O zwycięstwo walczą Japończyk i Austriak. Po dzisiejszych zawodach trzymam kciuki za Stefana, oby wygrał.

W Pucharze Świata obniżka formy naszych zawodników zaowocowała spadkiem w klasyfikacji. Stefan Kraft wyprzedził Kamila, a Robert Johansson wysunął się przed Dawida. W Pucharze Narodów Niemcy trochę odrobili do nas, ale przewaga 470 punktów raczej wydaje się gwarantować zwycięstwo w kategorii drużynowej.

Jutro kwalifikacje do zawodów niedzielnych a w sobotę przedostatnia "drużynówka". Do końca sezonu pozostały już tylko zmagania na "mamutach" i ostatnia niewiadoma do wyjaśnienia - kto zdobędzie małą kryształową kulę?

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:20190226_Seefeld_SJ_4123.jpg  (skadrowane).

Seefeld, February 26, 2019: FIS Nordic World Ski Championships, Ski Jumping Training Men.

Autor: Ailura.

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Austria license.  

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz