Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Lekkoatletyczny piknik rodzinny na stadionie AZS-u

Oie lrycdcefveqe
22 Czerwca
12:18 2021

Stowarzyszenie "Akademia Lekkoatletyki" zorganizuje 3 lipca br., na stadionie lekkoatletycznym AZS, przy ulicy Lumumby 22/26, sportowy piknik rodzinny upamiętniający znakomitą polską sportsmenkę Marię Kwaśniewską. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Kwa%C5%9Bniewska ) 

Chociaż impreza ma charakter zdecydowanie lekkoatletyczny, to nazywanie Marii Kwaśniewskiej lekkoatletką byłoby nie tyle nieścisłością, co błędem. W czasach jej wspaniałej sportowej kariery umiała połączyć swoje doświadczenia z wielu bardzo odmiennych dyscyplin. Jej wszechstronność była niespotykana, nawet w czasach, gdy łatwiej było pogodzić treningi z różnych dziedzin sportu. Była mistrzynią Polski w następujących dyscyplinach lekkoatletycznych: rzut oszczepem, skok w dal, pięciobój, trójbój, bieg na 60 metrów. Oprócz tego czynnie uprawiała sporty zespołowe: koszykówkę, siatkówkę i hazenę (odmiana piłki ręcznej). Na Olimpiadzie w Berlinie, w 1936 roku zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem (zdjęcie poniżej, w środku). 

Maria Kwaśniewska brała czynny udział w walkach obronnych stolicy we wrześniu 1939 roku. Po zakończeniu kariery sportowej w latach 1947-1979 była członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dożyła sędziwego wieku 94 lat. Przez zdecydowaną większość swojej sportowej aktywności związana z Łódzkim Klubem Sportowym (1927-1938). 

Zbliżająca się impreza została objęta patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Łódzki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki w Łodzi. Udział w zawodach potwierdzili sportowcy klubów łódzkich a także z naszego województwa. Impreza sponsorowana jest ze środków Budżetu Obywatelskiego województwa łódzkiego. 

"Prawa Łódź" ze swojej strony z chęcią promuje imprezę sportową, której pomysł umiejętnie łączy przypomnienie wybitnej zawodniczki związanej z naszym miastem, jaką była Maria Kwaśniewska a zarazem może zachęcić łodzian do obejrzenia ciekawych zmagań w dyscyplinach "Królowej Sportu", jakim określeniem jeszcze do niedawna nazywano lekką atletykę. 

Wszystkich chętnych zapraszamy w pierwszą sobotę lipca o godzinie 10:30. Na kilka dni przed rozpoczęciem zawodów zostanie ogłoszony szczegółowy program. 

Zdjęcie do artykułu jest fragmentem plakatu informacyjnego przesłanego przez członka komitetu organizacyjnego, pana Karola Żuchalskiego, za przesłane materiały serdecznie dziękujemy. 

Pozostałe ilustracje pochodzą z Wikimedia Commons (Public Domain).

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kwasniewska_oszczep.jpg 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kwasniewska.png 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Maria_Kwasniewska_Maleszewska_medal_%26_autograph.jpg 
O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (1)

  1. No avatar 60x60
    Jan Szałowski wto, 22 cze 2021 19:52:04 +0000

    Piękna, utalentowana, pracowita, wszechstronna i do tego polska patriotka :)

Napisz komentarz