Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Łódzka archikatedra 50 lat po pożarze - fotoreportaż

Oie u3anxbs9l6f5 1
12 Maja
15:02 2021

Katedra jest sercem każdej diecezji. Tak też jest w wypadku archidiecezji łódzkiej. Dzisiaj przedkładamy Wam fotoreportaż zrobiony w dniu szczególnym, jakim jest wspomnienie groźnego pożaru, który ogarnął duży kubaturowo strych katedry łódzkiej wczesnym wieczorem we wtorek 11 maja roku 1971. 

W dzisiejszy wtorek, 11 maja, podczas Mszy św. o godz. 18.00, której przewodniczył Pasterz Archidiecezji abp Grzegorz Ryś, wierni dziękowali Bogu za ocalenie katedry od całkowitego zniszczenia, modlili się za tych, którzy ją ratowali, a potem odbudowywali oraz proszono o opiekę Bożą nad Matką Kościołów diecezji i by ją Pan zachował od nieszczęść w przyszłości. 

Katedra po pożarze strychu w 1971 roku i zawaleniu się dachu i sygnaturki, doznała licznych uszkodzeń. W pożodze nadwyrężone zostały stropy, uszkodzone zostały witraże, a w wyniku akcji gaśniczej i spadającego tynku bardzo ucierpiały ołtarze, posadzka i organy świątyni. 

Katedra – i jej otoczenie – to nie tylko budynek, ale także przestrzeń, w której odbywają się niezwykle ważne wydarzenia, nawet dla całej diecezji. W każdy Wielki Czwartek katedra gromadzi licznych księży z terenu diecezji. W okresie Bożego Narodzenia obok katedry umieszczana jest Szopka. W święto Trzech Króli, do katedry przybywa Orszak a zaraz potem obok katedry odbywają się występy wybranych zespołów śpiewaczych, m.in. Małego Chóru Wielkich Serc z parafii Matki Boskiej Anielskiej. 

Katedra jest – lub też była przez wiele lat – miejscem docelowym procesji i przemarszów. Jest katedra jedynym kościołem w Łodzi, w którym był Karol Wojtyła, już jako papież Jan Paweł II. Miało to miejsce 13 czerwca 1987 roku, kiedy papież spotkał się w katedrze ze światem nauki i kultury. Pamiątkowa tablica znajduje się w katedrze po prawej stronie w strefie prezbiterium. Później przez wiele lat w okolicach 13 czerwca, na pamiątkę tej wizyty, odbywały się uroczyste procesje z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej do katedry. Łódzka katedra jest też celem procesji młodzieży w Niedzielę Palmową z Placu Wolności, gdzie jest kościół Świętego Ducha i procesji z relikwiami św. Faustyny, Patronki Łodzi, w Jej święto 5 października z parafii św. Faustyny na placu Niepodległości. Raz do roku w początku września odbywa się też uroczysta msza święta dla rolników a następnie w przestrzeni między katedrą a seminarium duchownym mają miejsce dożynki diecezjalne. 

Dla przypomnienia smutnego dla łodzian wydarzenia z 1971 roku wykonana została w tych dniach tablica z iluminacją zdjęciową. Umieszczona jest ona wewnątrz kościoła na tylnej ścianie prawej bocznej nawy katedry. 

Zdjęcia autora tekstu. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (2)

 1. No avatar 60x60
  Jan Szałowski czw, 13 maj 2021 15:32:44 +0000

  Dziękuję :)

 2. No avatar 60x60
  Józef śro, 12 maj 2021 21:34:46 +0000

  Piękne zdjęcia

Napisz komentarz