Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Łódzkie uroczystości rocznicy utworzenia NSZZ "Solidarność"

Oie 0ujehbxrbh8p
5 Października
19:21 2020

W piątek wieczorem w Teatrze Wielkim uczestniczyłem w znakomitym widowisku multimedialnym zrealizowanym z okazji 40 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ Solidarność. 

Widowisko "Naucz nas być wolnymi", widowisko z pewną nie do końca przewidywalną puentą, odbyło się pod patronatem wicepremiera i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, który też ze środków ministerstwa dofinansował to bardzo wartościowe przedsięwzięcie. 

Widowisko zaszczycili swoją obecnością, obok premiera Piotra Glińskiego, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, wiceprzewodniczący łódzkiej „Solidarności” (który odczytał list od nieobecnego Waldemara Krenca), czy też poseł Tomasz Rzymkowski. 

Scenariusz widowiska wyszedł spod pióra naszego kolegi ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich i doskonałego dokumentalisty Piotra Zarębskiego, autora wielu znakomitych filmów. Piotr doskonale splótł pozornie niemożliwe do połączenia elementy widowiska. Pozornie widowisko ma tylko trzy postaci, toczące między sobą spór o historię ostatnich 40 lat, ale cały czas na drugim planie jest obecny kilkuosobowy zespół muzyczny. Na ekranie wyżej ustawionym pojawiają się wybrane elementy dokumentów filmowych, dotyczących w przeważającej części Łodzi. W przestrzeń sceny wkracza także pieśń patriotyczna, dzięki zaangażowaniu kilku wokalistów. Przypominają oni ważne utwory z czasów, gdy rodziła się „Solidarność”, w tym, legendarne „Mury”. Wśród występujących widzimy Jana Pietrzaka bez którego nie da się opowiedzieć wieloletniej walki o wolność z komuną. Na scenie pojawia się także m.in. Norbert Smoła Smoliński, wokalista rockowego zespołu Contra Mundum, którego wraz z całym zespołem miałem przyjemność trzykrotnie podziwiać w Łodzi w minionych latach. Wśród trójki aktorów spinających całość narracji, jest Dariusz Kowalski, który wśród swoich ról teatralnych i kinowych ma m.in. rolę Jana Kózki, ojca świętej  Karoliny Kózkówny, którą zagrał w filmie „Złamany kłos”, polskim dramacie filmowym z 2017 roku. W końcu widowiska możemy usłyszeć odśpiewaną przez wokalistkę słynną piosenkę „Ojczyzna” Marka Grechuty, którą polecałem wielokrotnie  na zajęciach w liceum, by młodzież lepiej zrozumieć mogła istotę bycia członkiem wspólnoty narodowej. 

Widowisko mnie urzekło, zwłaszcza że jeszcze w okresie studiów poznałem spektakle oparte o zasady teatru otwartego i te zasady twórczo później wykorzystałem w przygotowywaniu, jakże odmiennych, uroczystości szkolnych. Na marginesie podziękowania dla Tomka Bieszczada, który przed laty odpowiadał organizacyjnie za wiele spektakli teatralnych realizowanych w środowisku akademickim. Widowisko według koncepcji Piotra Zarębskiego doskonale zintegrowało artystów – aktorów, muzyków i wokalistów – ze zgromadzoną widownią. 

Dobrze więc, że widowisko będzie emitowane w TVP3. Pierwsza część wyemitowana zostanie 11 października (niedziela) o godz. 19 w TVP Łódź, zaś druga, tydzień później, 18 października (niedziela) o godz. 19 także w TVP Łódź. 

W Polsce prawdopodobnie będzie można zobaczyć to multimedialne widowisko także w Internecie, potem zaś na innych kanałach TVP zagranicą. TV Trwam zapewne też dostanie licencję na emisję, więc widowisko będzie ogólnodostępne. 
Zamieszczone zdjęcie z uroczystości jest autorstwa Marka Kamińskiego, także naszego kolegi z KSD. 
Autor zdjęcia: Marek Kamiński. 
Udostępnione przez Autora artykułu. 
Obraz skadrowany. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (1)

  1.  images  images img 20180914 145412
    Paweł Wiśniewski wto, 06 paź 2020 08:29:44 +0000

    Artykuł przypomina o 40 rocznicy NSZZ "Solidarność". To okazja do pewnych podsumowań i refleksji. Co zostało w społeczeństwie z ducha tamtego zrywu? Czy naród nadal jest zdolny do walki o swoje prawa? Nie musi tu chodzić o dosłowność tego określenia, ale zdolność do oddolnej koordynacji i tworzenia niezależnych struktur obywatelskich.

Napisz komentarz