Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Na Ponidziu wiosna trwa

2020.01.29
29 Stycznia
21:31 2020

Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, przy współpracy z instytucjami i podmiotami lokalnymi zaprasza w pierwszy weekend maja na benefis ponidziański. Od piątku do niedzieli w krainie miłka wiosennego odbędzie się bogaty cykl imprez, wydarzeń i atrakcji, które mają szeroko wypromować i przybliżyć naszą Małą Ojczyznę. Centralnymi punktami będą Pińczów i Wiślica. To w tych miastach odbędzie się gro eventów pod wspólnym tytułem „Na Ponidziu wiosna trwa”. 

Ponieważ bardzo atrakcyjny region jakim jest Ponidzie jest słabo rozreklamowany chcemy, organizując na nim duże wydarzenia, zwrócić na niego uwagę – wyjaśnia w wywiadzie dla Echa Dnia dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego Magdalena Kusztal.

Gwiazdą muzyczną tego wydarzenia będzie Wolna Grupa Bukowina założona w Busku-Zdroju, w 1970 r., przez barda tej krainy, Wojtka Belona, wówczas ucznia miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, poety, muzyka, autora piosenki „Nuta z Ponidzia” z którego zaczerpnięte został tytuł wydarzenia.

W programie znajdą się liczne atrakcje. Już wiadomo, że będzie nocne zwiedzanie kolegiaty wiślickiej, również synagogi i muzeów ziemi pińczowskiej, gry terenowe, koncerty muzyki organowej w kolegiacie, wycieczka szlakami ponidziańskich kapliczek. Będzie też coś dla amatorów  zdrowej żywności – odbywać się będą targi eko-jadła , których organizatorem i wielkim propagatorem jest dziennikarz, Krzysztof Skowroński. Kieleckie kino Fenomen planuje wraz z Pińczowem przypomnienie twórczości wybitnego reżysera Andrzeja Barańskiego urodzonego właśnie u podnóża wzgórza św. Anny.

Lista atrakcji się ubogaca się z każdym dniem. Koordynatorem wydarzenia jest Wojewódzki Dom Kultury, który wspólnie z innymi podległymi marszałkowi placówkami ustala ten wykaz.

Jarosław Kruk: Wspaniała inicjatywa! Może warto by do grona współorganizatorów i głównych miejsc wydarzeń, obok Wiślicy i Pińczowa, dołączyło i słoneczne miasto ze złotą monstrancją w herbie?
Dobrze by było, gdyby na mapę tych wydarzeń nanieść i także Chroberz, Młodzawy Małe, Michałów, Stradów, Zagość, Stary i Nowy Korczyn. A może również Jędrzejów, Pacanów i Stopnicę? Oraz koniecznie Zalipie!  Bo choć malowana wieś leży za Wisłą, ale przecież bliżej z niej do Nidy niż choćby z Buska! A przede wszystkim jest to wyjątkowa na skalę światową atrakcja, z którą Ponidzie moim skromnym zdaniem powinno współpracować na niwie turystycznej. 

Zdjęcia pobrane z Wikimedia Commons.

Autor: Jarosław Kruk.

Strona źródłowa: https://infobusko.pl/na-ponidziu-wiosna-trwa-trzydniowy-majowy-maraton-kulturalno-turystyczny-promujacy-ponidzie/

O Autorze

Jaroslaw kruk

Jarosław Kruk

Jarosław Roland Kruk – inżynier, dziennikarz, fotograf, informatyk, przedsiębiorca, działacz społeczny. Ukończył Politechnikę Krakowską, studiował w Krakowskiej Szkole Biznesu przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Współtwórca portalu internetowego UMiG www.busko.pl i autor artykułów. Twórca i redaktor miesięcznika informacyjnego UMiG „Goniec Buski” (2007-2010). W następnych latach (2010-2014) brał udział w tworzeniu i redagowaniu strony Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i e-serwisu Centrum Informacji Turystycznej. Tworzył treści, artykuły publikowane na portalu UMiG i na innych portalach internetowych a także w prasie lokalnej. Pisał i redagował teksty oficjalne Urzędu. Pełnił funkcję dziennikarza dokumentującego pracę UMiG i wydarzeń z życia miasta i gminy. Aktualnie jest właścicielem firmy teleinformatycznej JARIS Jarosław Kruk. Od roku 2018 należy do niego portal infoBusko.pl, którego jest także redaktorem. W 2006 r. dołączył do grona wikipedystów, współtwórców treści największej światowej encyklopedii. Jest autorem kilkuset zdjęć dostępnych na Wikipedii i wielu artykułów tematycznych. W 2009 r. uzyskał stopień redaktora tego portalu.

Komentarze (0)

Napisz komentarz