Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Nauczyciele będą strajkować

2019.04.09
9 Kwietnia
20:21 2019

Rozmowy prowadzone przez stronę rządową z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych nie zakończyły się całkowitym powodzeniem. Z dwóch organizacji tylko "Solidarność" znalazła porozumienie i odstąpiła od uczestnictwa w strajku. Związek Nauczycielstwa Polskiego, organizacja z "korzeniami" i dzielnie podtrzymująca tradycje PRL-owskie okazała się niezłomna. Dogadanie się "solidarnościowców" oczywiście zostało skrytykowane przez dyżurnego mędrca Platformy Obywatelskiej - Lecha Wałęsę. Kto jak kto, ale słynny autor wiekopomnych bon motów, zawsze coś zgrabnego od siebie doda.

Czy nauczyciele mają słuszność, trudno odnieść się do tego w sposób jednoznaczny. Praca ta jak i inne ma oprócz "plusów dodatnich", niewątpliwie i "plusy ujemne", żeby zacytować wyżej wspomnianego klasyka. Ilość godzin pracy "przymusowej", czyli bezpośrednio z uczniami jest oczywiście znacznie niższa, niż w wielu innych branżach. Także wyjątkowo długie urlopy są niewątpliwym atutem, ale przecież nauczyciele poza lekcjami znaczną część pracy wykonują w domu. Konieczność sprawdzenia różnych prac pisemnych, samokształcenia jest faktem i absolutnie nie jest są czczą wymówką, czy pustosłowiem. Dodatkowo należy uwzględnić wyjątkowo niekorzystną pozycję obecnych nauczycieli w konfrontacji z uczniami. Także w Polsce coraz intensywniej podkopuje autorytet pedagogów fala poprawności politycznej. Choć znane są sympatie lewicowe środowiska nauczycielskiego, czego dowodem jest choćby dominująca rola ZNP, to zapewne większość z nich nie jest świadoma pochodzenia trendów wzmacniających pozycję ucznia w szkołach.

Światowa lewica jak zawsze pod pięknymi hasłami prowadzi swoją destrukcyjną robotę. Prawa uczniów, to w gruncie rzeczy walka z autorytetami i szacunkiem dla dorobku mistrza, w tym wypadku nauczyciela. "Zrównanie w prawach", to postawienie na głowie naturalnego porządku rzeczy. Uczeń i mistrz równymi nie są i nigdy nie będą a podważanie autorytetu osoby nauczającej w konsekwencji prowadzi do niszczenia procesu edukacyjnego. Uczniowie nabywają w szkole, zamiast wiedzy i zrozumienia porządków społecznych, postaw roszczeniowych i braku umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Uczeń szkoły państwowej ma być dobrym materiałem na nowoczesnego niewolnika, stać się osobnikiem niepotrafiącym samodzielnie myśleć. Można mieć tylko nadzieję, że nie wszyscy decydujący o kształcie współczesnej edukacji są cynicznymi draniami. Pokusa łatwego rządzenia głupim społeczeństwem jest bardzo krótkowzroczna i prowadzi jedynie do samozagłady.

Nauczyciele są różni, oprócz jednostek autentycznie wykonujących swoją pracę jak powołanie, są i tacy, których najlepiej byłoby obdarzyć dożywotnim, nawet płatnym, urlopem. Pomijając tych drugich, tym pierwszym łatwo nie jest. Edukacja dzieci "świadomych" swoich praw jest bardzo często niewdzięcznym zadaniem, tym bardziej że programy nauki są oderwane od rzeczywistych potrzeb młodych ludzi.

ZNP postanowiło rozpocząć strajk dobierając cynicznie czas wyjątkowo sprzyjający skutecznemu egzekwowaniu nacisków na rząd. W bliższej perspektywie matury, nieco dalej wybory do Europarlamentu i Sejmu. Trudno nie ulec wrażeniu, że nie tylko o pieniądze tu chodzi. Kto nie widzi w tym politycznych podtekstów, to albo z PO, albo ze wzrokiem na bakier. Choć tak naprawdę jedno drugiego nie wyklucza.

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/photos/school-study-learn-books-read-2051712/

Autor: Alexas_Fotos.

Pixabay License.

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz