Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

"Nautilus" z Gdańska

Fotka min
28 Sierpnia
13:03 2018

SUKCES STUDENTÓW Z GDAŃSKA.


Studenci z Politechniki Gdańskiej zaprojektowali i zbudowali jednoosobowy statek podwodny, z którym zadebiutowali jako pierwszy w historii, polski zespół na międzynarodowych zawodach European International Submarine Race.


Konkurs jest europejski tylko z nazwy, a o jego elitarności świadczy grono uczestników. W rywalizacji brały udział głównie ekipy z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii. Pojawiły się także pojedyncze łodzie z Niemiec i Holandii oraz debiutujący Nautilus – tak nazywa się jednostka zbudowana przez studentów z Polski. Tegoroczna edycja odbyła się w angielskim mieście Gosport, a przejście etapu kwalifikacyjnego i debiut można uznać za spory sukces.

Opiekunem i pomysłodawcą projektu jest doktor inżynier Cezary Żrodowski – starszy wykładowca w Katedrze Projektowania Okrętów i Robotyki Podwodnej na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa. Pomysł budowy łodzi podwodnej powstał już kilka lat temu. Jednak dopiero teraz udało się go zrealizować, pod przewodnictwem Eweliny Cioch – prezes koła naukowego Piksel. Sama łódź mierzy 2,7 metra długości i wykorzystuje napęd pedałów rowerowych, które za pośrednictwem wału i przekładni, przekazują moment obrotowy na cztery śruby napędowe. O ile napęd mechaniczny był warunkiem stawianym przez organizację zawodów, tak metoda jego realizacji wzbudzała zainteresowanie wśród innych uczestników. Jest to pierwsza konstrukcja tego typu.

Projekt pochłonął 42 400 zł, z czego większość kwoty stanowi koszt wyprodukowania kadłuba z laminatu poliestrowo-szklanego. Większość pieniędzy pochodziła od prywatnych sponsorów, ale również z kieszeni uczestników. Poza tym zespół był zobowiązany spełnić szereg wymagań stawianych przez organizatorów. Każdy z członków biorących udział w zawodach, musiał mieć za sobą co najmniej 10 nurkowań na otwartym akwenie. Sędziowie oceniali między innymi samą konstrukcję, jej osiągnięcia jak prędkość, systemy bezpieczeństwa, ale również współpracę całego zespołu. Ekipa z Polski uzyskała wyróżnienie za najlepszą naprawę.

Debiut w zawodach tej rangi to ogromne doświadczenie, które miejmy nadzieję, zaprocentuje w przysz
łości. Teraz zespół Nautilusa przygotowuje się do kolejnych zawodów, tym razem w Stanach Zjednoczonych.


O samym zespole Nautilusa i konkursie, więcej informacji na stronie:
https://www.subrace.eu/teams/team-pages/nautilus
Relacja z zawodów:
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=4Gyai-1Su-c&app=desktop
Jako ciekawostka, film z produkcji łodzi:
https://www.youtube.com/watch?v=Jwb3brs5_oc 

Autor zdjęć: Michał Stępień. 

O Autorze

Adrian dobrzyński 300x300

Adrian Dobrzyński

Adrian Dobrzyński (1993) - inżynier automatyk, aktualnie student Politechniki Gdańskiej, kierunek Energetyka oraz Wyższej Szkoły Bankowej, kierunek Inżynieria Zarządzania. Entuzjasta wszelkiej formy sportu. Lubi rywalizację i nowinki technologiczne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz