Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Niesłuszne zamieszki

United states capitol 1675539 1280
7 Stycznia
20:00 2021

Jak powszechnie wiadomo, zamieszki dzielimy na słuszne i niesłuszne. Ze  zgrozą media głównego nurtu, przez niektórych podejrzewane o zanieczyszczenia, zgodnie i ochoczo określiły wydarzenia w USA jako ten gorszy rodzaj aktywności obywatelskiej. 

Co może być podstawowym kryterium oceny? Tego chyba nikt poza osobami decyzyjnymi do końca nie wie. Zwykłym ludziom, interesującym się polityką, pozostają domysły i próby skazane na porażkę, gdy brak pełnej wiedzy. 

Jakże odmiennie przedstawiano, a przede wszystkim, jakże dyskretnie, rasistowskie zamieszki (to ten słuszny rodzaj) po śmierci pewnego Amerykanina podczas policyjnej interwencji. Powstał, chciałoby się powiedzieć ad hoc, ruch broniący praw potomków afrykańskich niedobrowolnych imigrantów sprzed wieków. Dumne hasło "Black lives matter" stało się zaczynkiem niepokojów społecznych. Część Amerykanów niesłusznego pochodzenia, czytaj dobrowolnych imigrantów europejskich, musiała się korzyć przed tymi "słusznymi", przepraszając za wyzysk niewolniczy. 

Przyjęto dla uproszczenia jedną zasadę, że biały to potomek wyzyskiwaczy i jako taki powinien ponosić konsekwencje zaszłości sprzed 150-200 lat, nawet jeżeli jego przodkowie przybyli do upragnionej Ameryki w XX wieku. Ma się rozumieć, że mass media nie widziały w takim podejściu rasizmu a kryterium koloru skóry miało tylko charakter upraszczający skomplikowaną sytuację. Tak więc w tym wypadku rasowa klasyfikacja nie podpadała (nie naruszała) pod poprawnościowe restrykcje. 

Co się wtedy nie działo. Grupki okaleczonych przez swoje historyczne pochodzenie z ochotą i bez specjalnych zahamowań wyrównywało zaległości ekonomiczne "bezpłatną samoobsługą" w okolicznych sklepach. Przy okazji poprawiało też swoją pozycję społeczną przymuszaniem przypadkowych białych kobiet do całowania świeżo co nabytych "najków". Mass media te wydarzenia dobrotliwie komentowały, właściwie to nawet nie poświęcały tym incydentom zbyt wiele uwagi. 

Minęło kilka miesięcy i oto wczoraj zwolennicy odchodzącego prezydenta Trumpa zjechali się do Waszyngtonu, by wyrazić swój protest przeciwko wielokrotnym naruszeniom ordynacji wyborczej, uznając je za fałszerstwa odwracające wynik wyścigu do Białego Domu. 

Liczebność protestujących była różnie oceniana, powiedzmy że zjechało się około miliona zwolenników Donalda Trumpa. W takiej zbiorowości, zgodnie z oczekiwaniami znalazło się sporo gorących głów a i prowokatorów pewnie też. Doszło do zamieszek w wyniku których kilka osób zabito a kilkadziesiąt zostało rannych.

Co ciekawe, o ile w czasie walki o godność czarnych policja zachowywała bierność a nawet uległość, teraz doszło do użycia broni palnej. Kto jej użył, na razie nie wiadomo. Być może nie była to policja, ale znajdujące się w internecie filmiki pokazują bardziej zdecydowaną postawę stróżów prawa wobec tłumu demonstrantów, niż podczas ubiegłorocznej anarchii. 

Nie chcąc wychodzić na bezkrytycznego zwolennika obrońców Trumpa trzeba dodać, że w tym przypadku atak dotyczył budynku Kongresu a nie na przykład zwykłych sklepów, czy obywateli. Jak to się mówi są równi i równiejsi. 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/kapitol-stan%C3%B3w-zjednoczonych-polityka-1675539/ 

Autor: MotionStudios. 

Pixabay License. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz