Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

O krok od wojny

2019.06.21
21 Czerwca
19:23 2019

Drony to ostatnio bardzo popularna zabawka. Wielu, wydawałoby się dorosłych mężczyzn kupuje sobie takie urządzenia i nie dotyczy to tylko egzemplarzy dostępnych na Aliexpressie za równowartość około 50 zł. Częstym problemem tych użytkowników jest utrata kontroli a w konsekwencji zagubienie ich własności. Smutek powodowany utratą drona rośnie wraz z jego wartością. Czym innym jest stracić wzmiankowaną wcześniej kwotę a zupełnie sytuację zmienia jeżeli dron kosztuje na przykład 500 milionów złotych a na dodatek ktoś z premedytacją go zniszczył.

Nie dziwi zatem furia prezydenta Trumpa z powodu zestrzelenia amerykańskiego drona przez wojska Iranu. Nawet jak na bardzo nieskromny budżet amerykańskiej armii strata potrafiła zaboleć. W pierwszej chwili zastanowiłem się co zrobić, by unikać niepotrzebnych napięć międzynarodowych. Wiadomo, że Amerykanie nie mogli zignorować faktu utraty tak cennego obiektu wojskowego. Może bezpieczniej byłoby gdyby wojska USA ćwiczyły obsługę tego typu urządzeń w większej odległości od baterii przeciwlotniczych państw niesprzymierzonych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby loty takie odbywały się nad terytorium USA, bo chyba nikt przy zdrowych zmysłach nie posądza światowego strażnika demokracji o czyn tak niegodny jak lot szpiegowski?

Jak podaje dowódca sił powietrznych irańskiej Gwardii Amirali Hadżizadeh, Iran powstrzymał się od zniszczenia samolotu USA z 35 osobami na pokładzie, który towarzyszył amerykańskiemu dronowi, zestrzelonemu przez Gwardię Rewolucyjną. Niezależnie od tego, że Irańczycy oszczędzili drugi obiekt z ludźmi amerykański prezydent zarządził atak odwetowy.

Na szczęście, jeszcze w fazie wstępnej, atak został odwołany. Nie wiadomo co było tego przyczyną, czy Donald Trump ochłonął, czy też amerykańscy generałowie zdążyli mu przetłumaczyć szkodliwość podjętych działań a tym samym ewentualnych konsekwencji, gwałtownego wzrostu napięcia a nawet możliwej wojny.

Oczywiście jak zwykle w przypadku takich incydentów jedna strona (Iran) twierdzi, że naruszono jej przestrzeń powietrzną a druga (USA) temu zaprzecza i utrzymuje jakoby dron był w przestrzeni międzynarodowej. Stany Zjednoczone obwiniają Iran o czyn agresywny a wystarczyło nie latać danymi obiektami tak blisko obszaru oskarżanego kraju.

Myślę, że dobrze byłoby gdyby w przyszłości armia amerykańska nie używała lotnictwa do lotów w miejscach mogących być spornymi, w ten sposób uniknie się niepotrzebnych napięć na i tak gorącym terenie Bliskiego Wschodu. Nie wypada wprost podejrzewać, że lot drona miał charakter szpiegowski choćby z tego powodu, że z dowolnego satelity meteorologicznego widać wystarczająco dużo na każdym skrawku naszego globu. O jednym jeszcze należy pamiętać, że dron jako urządzenie bezzałogowe, zdalnie sterowane, może być skutecznym środkiem do przenoszenia różnego rodzaju broni a to może budzić uzasadnione obawy wojsk chroniących pogranicze danego kraju.

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/photos/aircraft-isolated-drone-flying-2775972/

Autor: Gerhard Janson (Janson_G).

Pixabay License.

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz