Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Obywatelski bunt w Kanadzie - cz. II

Oie sjl5b7jmp6cd
5 Lutego
10:25 2022

Trzeba przyjąć, że nad planem pozbycia się protestujących obradują całe sztaby. Być może już trwają prace nad wytypowaniem jednego z przywódców strajku na przysłowiowego “Bolka”, który podpisze jakieś rozmydlone następnie porozumienie. A może liczą na swoich prowokatorów, aby wszcząć burdy i wtedy spacyfikować protest. Kanada jak każde państwo nie jest jednolita, wschód jest biedniejszy od zachodu, taka Alberta ma ropę i gaz i ponieważ rząd federalny dofinansuje z jej dochodów inne stany, w Albercie narasta ruch separatystyczny obejmujące inne zachodnie stany (Alberta, Brytyjską Kolumbię Manitobę, Saskatchewan i inne). 

Wszystko więc zależy od tego która ze stron w tym nierównym starciu potrafi szybciej uruchomić większą lawinę, która zmiecie przeciwników. Oglądałem niesamowite filmiki nagrywane przez kanadyjskich Polaków, jak Polonia w różnych częściach Kanady gorąco kibicuje swoim obrońcom wolności jak pomaga strajkującym wysyłając im żywność, ubrania, bieliznę. Te wypowiedzi Polek i Polaków, którzy jako dzieci, czy młodzież uciekali ze swoimi rodzicami z komunistycznej Polski do kraju wielkich przestrzeni i wolności. Oni wiedzą, że to ostatni moment, aby zatrzymać pełzający totalitaryzm. Oni go widzą i znają, a kochając swoje dzieci nie chcą dopuścić, aby złamać im przyszłość. 

Najbardziej rozpoznawalnym głosem kanadyjskiej rewolucji godności są dziś klaksony ciężarówek. Od ponad tygodnia w Kanadzie świeci słońce wolności, które swoimi promieniami pobudza kierowców ciężarówek na całym świecie od Kalifornii, do Brukseli. Tymczasem nie widać jeszcze zmian pogodowych nadciągających czarnych chmur kształtu ZOMO, czy bijącego gradu sił bezpieczeństwa… 

Tym, którzy nie wierzą w boskie miłosierdzie, ale wierzą w nieskończoną dobrotliwość rządów wypada przypomnieć Tuskegee eksperyment z syfilisem. Słynne dziś CDC (Centers for Disease Control and Prevention) według którego zaleceń rząd realizuje swoją politykę obostrzeń, w latach 1932-72 uczestniczyło w makabrycznym eksperymencie medycznym w stanie Alabama. Ofiarami rządowych eksperymentów medycznych w miejscowości Tuskegee było 600 czarnych mężczyzn, których pozyskano oferując im bezpłatną opiekę medyczną. Eksperyment nie przewidywał leczenia ofiar, których lekarze zarażali syfilisem, a tylko ich obserwację. W wyniku eksperymentu 100 mężczyzn zmarło, zarażeni przenosili syfilis na swoje żony, dzieci, narzeczone. Ten makabryczny, kryminalny eksperyment trwał całe 40 lat! Dopiero po latach rząd wypłacił odszkodowanie żyjącym ofiarom, bądź im potomkom $10 mln. Co na taką etykę lekarską powiedziałby Hipokrates? 

Oglądając filmiki z kanadyjskiego festiwalu wolności na zachodnim wybrzeżu Ameryki raptem poczułem się jak Latarnik czytający “Pana Tadeusza”, zawrzały polskie wspomnienia z lat wielkiego festiwalu Solidarności. Nadchodzi starcie między ludźmi wierzącymi w Boga, a ludźmi wierzącymi w wszechmogący rząd…

Czy Bóg da mądrość i wytrwałość swojemu ludowi? Quo vadis Domine? 

KONIEC 

Zdjęcia: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trucks_line_Wellington_street_Freedom_Convoy_2022.png 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Parliament_Hill_during_protest_Freedom_Convoy_2022.png 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freedom_Convoy_2022_Ottawa_February_1-7.jpg 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freedom_Convoy_2022_Ottawa_February_1-3.jpg 

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Freedom_Convoy_2022_Ottawa_February_1-5.jpg 

Autorzy: 1. 2. News 360 Tv.  https://www.youtube.com/channel/UCflSeVCuXmKBO96pvEv1AyQ  

3-5. https://commons.wikimedia.org/wiki/User:%CE%99%CE%A3%CE%A7%CE%A3%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%91-888 

  1. 2. This file is licensed under the Creative Commons Attribution 3.0 Unported license. 

3. 4. 5. This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. 

Obrazy 1. 2. 3. skadrowane. 

Część I: http://prawalodz.pl/obywatelski-bunt-w-kanadzie---cz-i 

O Autorze

Jacek matysiak 300x300

Jacek Matysiak

Jacek K. Matysiak – z wykształcenia i zamiłowania – historyk. W stanie wojennym był internowany w Łowiczu a następnie w Kwidzynie. W Polsce wydawał opozycyjne, studenckie pismo „Nowsze drogi” a Kalifornii „Wiadomości”. Mieszka w USA, w Kalifornii.

Komentarze (1)

  1. No avatar 60x60
    JS sob, 05 lut 2022 16:28:14 +0000

    Gdy widzę ten obywatelski protest chętnie bym wywiesił kanadyjską flagę. Flagę kanadyjskiego Narodu szukającego pilnika do przecięcia kajdan!

Napisz komentarz