Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Ostatni wielki Prymas Polski - cz. II

2020.06.12.1
12 Czerwca
19:26 2020

Ale jest też inne konieczne porównanie między bohaterem naszego tekstu, kardynałem Wyszyńskim, Prymasem Tysiąclecia, a tymi którzy dzisiaj zasiadają na tronach arcybiskupich Gniezna i Warszawy. Abp Wojciech Polak zasłynął ostatnio z wypowiedzi wyjątkowo służalczych w stosunku do świeckiej władzy państwowej, w okresie nieprawdopodobnie przesadnych i nieuzasadnionych restrykcji nałożonych na wiernych Kościoła. Jeszcze większy sprzeciw muszą wywoływać wypowiedzi i działania, a także niejednokrotnie brak zdecydowanych działań, w odniesieniu do arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Nycza. Otóż 10 kwietnia 2011 roku, gdy próbowano "uprowadzić" krzyż, abp warszawski powiedział publicznie, i to tonem nie znoszącym sprzeciwu, iż w polskiej tradycji nie ma zwyczaju żałoby trwającej dłużej, niż 12 miesięcy. Zupełnie nie wiem, jak to wszystko odebrały "wdowy smoleńskie", ale były to z całą pewnością słowa zupełnie nie na miejscu. Jeszcze gorsza, w odbiorze wielu ludzi, była wcześniejsza obojętność na bluźniercze czyny, jakich dopuszczali się na tymże Krakowskim Przedmieściu, za aprobatą władz Warszawy a do tego w godzinach ciszy nocnej, podpici awanturnicy w nocy z 10/11 sierpnia 2010 roku. Jakie czyny pokutne zarządził kardynał Nycz, by przebłagać Boga za te wszystkie zniewagi, które w stosunku do krzyża miały miejsce tamtej nocy?

Wydaje się, że czara goryczy przelała się jednakże niedawno, 28 kwietnia 2020 roku, gdy kardynał Nycz ogłosił odwołanie beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego (zaplanowane na niedzielę 7 czerwca) na czas nieokreślony pod pretekstem zarazy, i jako wyraz szacunku dla wielkiej postaci prymasa Wyszyńskiego. Tak się złożyło, z zupełnie innego powodu, że byłem w Warszawie, dzień wcześniej, niż planowana beatyfikacja – 6 czerwca, i widziałem przewalające się przez Warszawę tłumy ludzi. Przyjechali głównie z powodów zupełnie świeckich a na ulicach nikt już nie musiał nosić tzw. namordników.

Przyjrzeliśmy się wielkiemu prymasowi w skonfrontowaniu z innymi postaciami, ale pora ukazać jedność dążeń i działań dwu wielkich Polaków i ludzi Kościoła XX wieku. To kardynał Wyszyński i papież Jan Paweł II. Dolna część Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie im właśnie jest poświęcona. Są twarzami Kościoła czasów komunistycznej opresji. Obaj pojechali na konklawe w październiku 1978 roku. W trakcie obrad prymas Wyszyński prosił arcybiskupa krakowskiego, aby w razie wyboru na papieża nie odmówił tej godności.

Niewiele dni później, a przecież to było w epoce powszechnych medialnych transmisji, świat mógł zobaczyć scenę niezwykłą, gdy kardynałowie składali publiczny hołd nowo wybranemu papieżowi, i gdy do papieża podchodził kardynał Wyszyński, prymas Polski. Kto bywa w Prudniku, blisko morawskiej granicy, może to zobaczyć na pomniku posadowionym vis a vis drzwi głównych do kościoła w samym centrum miasta. Jedność i wielkość obu Postaci jest w tym pomniku doskonale utrwalona.

KONIEC

Zdjęcie autora artykułu.

Część I: http://prawalodz.pl/ostatni-wielki-prymas-polski---cz-i

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz