Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Ostatnie 120 minut wolności

Oie vmdu2ire7nft
21 Października
23:59 2020

Na temat sensowności obostrzeń i zakazów związanych z koronawirusem, uzasadnianych jego masowością i zabójczością pisałem już wielokrotnie. Dziś chciałbym się nieco odnieść do aspektu sensowności tych rozporządzeń. 

Nie będą to "spiskowe wynurzenia obłąkanego prawaka", ale komentarz do nie tylko mi znanych sytuacji. Tytułowe dwie godziny to czas dawany osobom, u których stosowany test wykazał istnienie wirusa w organizmie, na uzupełnienie domowych zapasów. Celowo tu nie użyłem nazwy znanego winowajcy, gdyż każdy zorientowany w temacie wie, że stosowana metoda nie gwarantuje wykrycia w organizmie badanego obecności SARS-CoV-2, ale równie dobrze innych, wirusów zupełnie nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu. Tyle właśnie czasu otrzymują "chorzy" (często bez żadnych objawów), by mogli przygotować się do dwutygodniowej kwarantanny. Jak już jesteśmy przy objawach, to warto wspomnieć, że i tu mnogość i niejednoznaczność symptomów może budzić wątpliwości. 

Popatrzmy na to chłodno, bez emocji. Jaki sens ma taka procedura? Czy zamiast wysyłać "zakażonego" do sklepu na zakupy, w końcu musi coś jeść, nie powinien on zostać zawieziony karetką w miejsce odosobnienia (czytaj - własne mieszkanie)? Idąc między ludzi przecież sieje zagrożenie! Gdyby traktować epidemię zgodnie z obrazem rozsiewanym od prorządowej telewizji, po opozycyjny TVN, swoją drogą dziwna współpraca, to tylko natychmiastowa izolacja ma sens. Zgoda, ktoś powie, ale przecież nie można tych ludzi zagłodzić! I ja się z tym zgadzam. Problem polega na tym, że można to rozwiązać sensownie albo bez... i tu oficjalne rozwiązania mądre nie są. 

Już widzę złośliwe uśmiechy zaglądających tu czasami ludzi, dla których słowo prawica brzmi jak zbrodnia. Taki mądry a sam nic nie wymyśli. Niestety muszę ich rozczarować, rozwiązanie znalazłem i nie zajęło mi to więcej, niż kilka minut. 

Osoby przeznaczone do kwarantanny powinny mieć zapewniony transport do miejsca, gdzie będą jej podlegać. Następnie należy im udostępnić telefoniczny numer kontaktowy, umożliwiający im zrealizowanie zamówienia z dostawą do domu. Kto miałby się tym zająć? Myślę, że wielu znajdujących się na pograniczu finansowej katastrofy restauratorów podjęłoby się tego zadania. Rodzaj uproszczonego cateringu nie powinien wykraczać poza ich zakres działalności. Dodatkowe zasoby ludzkie do obsługi izolowanych mogłoby przekazać wojsko, także WOT. Kwestie techniczno-organizacyjne nie byłyby nie do dogrania, ale jest inaczej. 

Przyjmując jako wiarygodny wysoki stopień zaraźliwości wirusa, wiadomo było od początku, że uniknięcie go jest skazane na porażkę. Zamiast pseudo-izolacji lepiej było tworzyć odpowiednią ilość miejsc dla osób przechodzących chorobę w sposób najcięższy. Tymczasem lockdown, podpierany dodrukiem pieniędzy na wsparcie przedsiębiorców, spowodował marnotrawstwo środków. Byłoby lepiej, gdyby poszły one na zwiększenie potencjału służby zdrowia. Choć Szwecja była przedmiotem mojej wielokrotnej krytyki, to tu muszę przyznać, że ich rozwiązania okazały się znacznie skuteczniejsze. Szwedzka gospodarka nie ucierpiała a ostatecznie, choć obecnie wyższe od polskich, współczynniki zachorowań i zgonów najprawdopodobniej gorsze tam nie będą. 

Brak konsekwencji działań w sytuacji kryzysowej, to rzecz niedopuszczalna. Tu chodzi o przyszłość i stabilność państwa. 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/koronawirusy-maskowa%C4%87-choroby-sk%C3%B3ry-4957673/ 

Autor: enriquelopezgarre. 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (2)

 1. No avatar 60x60
  JS czw, 22 paź 2020 22:17:17 +0000

  Już nie mogę czytać o covidzie. Redaktorze zmień temat ;)

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor pią, 23 paź 2020 09:43:11 +0000

   Miałem już zamilknąć, ale widząc nowy artykuł Kolegi na ten temat, zrozumiałem, że moje milczenie ma być zostawieniem przestrzeni medialnej dla niego ;).

 2. No avatar 60x60
  . czw, 22 paź 2020 18:47:49 +0000

  O kurde oczy mi wypadły. Powinno być właśnie tak. Transport do domu i człowiek z opieki socjalnej powinien robic zakupy osobom covidowym. Inny czlowiek osobom starszym w grupie ryzyka. Ale to nie sen ani lewacka Szwecja. Tutaj sie dba o tych nienarodzonych, o sumienia, o życie po śmierci, ale za życia to "żryj piach polaku" i radź sobie sam, my pod publiczke wybudujemy umieralnie na narodowym. Takie sposoby to i głupi lewak wymyśli. Ale na nie djengi niet.

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor pią, 23 paź 2020 09:42:00 +0000

   Czyżbym od "Pana Kropki" zyskał aprobatę? Chwalić prawicowca, co powiedzą towarzysze? ;) Proszę, się nie gniewać za może niezbyt lotny żart, ale jak widać zawsze istnieje szansa współpracy, gdy się słucha ze zrozumieniem (pomimo istotnych różnic oceny społeczeństwa). Niepotrzebny ten wtręt o aborcji, to proszę wybaczyć kolokwializm, ale brzmi jak "lubię cię, ale w pysk i tak dostaniesz" ;). A o aborcji też będzie, zapraszam licząc na sensowną wymianę stanowisk.

Napisz komentarz