Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Oszczędności ciąg dalszy

Oie 5zs19ozlw2cv
3 Sierpnia
20:39 2020

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie uważam rządzenia miastem za rzecz trywialną, wręcz przeciwnie wymaga to wysokich umiejętności, godzenia żywiołów tak skrajnych jak woda i ogień. Czymże innym, jak nie przeciwstawnymi siłami, są przychody i wydatki budżetu? 

O ile budżet państwa ma większą dowolność w dysponowaniu pieniędzmi, to już w skali lokalnej nie jest to takie proste. Nie dziwią zatem gorączkowe próby UMŁ w poszukiwaniu dodatkowych dochodów, ale także i oszczędności. Trudno czynić z tego zarzuty z zachowaniem jednak dwóch podstawowych, bardzo istotnych zastrzeżeń. Pierwszym z nich jest rozsądne dysponowanie posiadanymi środkami, drugim - mądre szukanie ograniczeń dla wydatków. 

Niestety, zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku łatwo wykazać niedociągnięcia. Wydatki na inwestycje dotyczące ruchu drogowego, to temat rzeka. Zamiast oczekiwanych przez znaczną ilość łodzian modernizacji poprawiającej mobilność mieszkańców, wymieniane są nawierzchnie ulic, których remonty wcale nie wydają się konieczne. Często zamyka się ulice dla ruchu, budując na przykład alejki spacerowe i ławeczki na środku jezdni. Tymczasem w wielu miejscach czyhają na kierowców "dziurawe pułapki", ale wiadomo hasło "kierowca - twój wróg", ciągle aktualne. 

Gdy wydatki przekraczają zdolności budżetowe miasta, olbrzymie, rosnące zadłużenie zaczyna zmuszać do szukania oszczędności. Uporczywie eksploatowanym kierunkiem w tej dziedzinie jest edukacja. Kilka miesięcy temu komentowaliśmy na naszym portalu akcję obronną, w którą zaangażował się radny Tomasz Anielak. Sprawa dotyczyła próby likwidacji klas sportowych. Na szczęście dla młodych łódzkich sportowców, zdecydowany opór przeciwko tej próbie, zakończył się sukcesem. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wycofała się wtedy z feralnego projektu. 

https://www.facebook.com/sp1lod/videos/3437406716269844/?fref=mentions&__tn__=K-R 

Niestety, to cię nie udało z klasami sportowymi, nie zmieniło kierunku szukania oszczędności dla miejskiego budżetu. Tym razem pojawiła się idea zmniejszenia ilości klas w 25 szkołach podstawowych. Na przykład w Szkole Podstawowej Nr 1, im. Adama Mickiewicza zamierza się stworzyć z uczniów trzech byłych klas czwartych, tylko dwie klasy piąte. Szkoda, że do likwidacji przeznaczono klasę IVc, której uczniowie wykazują się wysoką przeciętną ocen (5,23/6). 

Klasa "c" liczy obecnie 19 osób, podzielona zostanie na dwie części przypisane do klas "a" i "b". Tym samym powstaną dwie, których liczebność będzie ze zrozumiałych względów znacznie większa. Jako człowiek mający pewne doświadczenie pedagogiczne, wiem jak ciężko jest przekazać wiedzę grupie ponad 30-osobowej. 

Protestują rodzice uczniów, protestują dzieci. Na szczęście 24 lipca, w ich imieniu złożył interpelację radny Anielak. Pamiętając pozytywny skutek jego działania w obronie klas sportowych, pozostaje mieć nadzieję, że i tym razem sprawa zakończy się happy endem a dzieci we wrześniu będą uczyły się w grupach niezmienionych i z tymi samymi nauczycielami. 

Oszczędzanie na dzieciach, to bardzo zły pomysł Pani Prezydent! 

Zdjęcie udostępnione przez Pana Tomasza Anielaka. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz