Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Pamiętniki Paska czas odsłuchać

Oie 997yqeaqy80b
17 Marca
23:59 2021

Kto nie słyszał o Pamiętnikach Imć Pana Paska, niegodzien jest zwać się synem swojej Ojczyzny. I nie chodzi tylko o inspiracje z jego kart idących, gdy nasz noblista tworzył nasze „Przeminęło z wiatrem” polskiego XVII wieku, epokowe dla naszej literatury dzieło „Ogniem i mieczem” i dalsze – aczkolwiek przypadkowe –  dwie kolejne części, tworzące łącznie sienkiewiczowską „Trylogię”. Toż to była mowa i takie też teksta tworzone w owym czasie, gdy łacina była nieodłącznym i uniwersalnym narzędziem zamożnej szlachty w kontaktach z wykształconymi cudzoziemcami i w trakcie lektury najznakomitszych dzieł europejskiej nauki.


Tak dalece weszła łacina w krwioobieg intelektualny polskiej szlachty, że na równi, i to aż przynajmniej po początek XIX wieku, traktowana była, jako nasz język narodowy. Mówił więc polski szlachcic po łacinie podczas zagranicznych ekspedycji, co niezmiernie dziwowało ówczesnych Europejczyków, którzy aż tak biegli w mowie Cicerona nie byli. Niektórzy z nich mniemali więc, że jest to powszechna mowa narodu polskiego.


W późniejszym czasie wielu malkontentów w narodzie polskim, a takich nigdy nie brakowało, wydziwiało iż mówiła szlachta polska językiem skażonym nadmiarem słów i wyrażeń łacińskich, owych makaronizmów, jak to z pogardą określali. To bardzo błędna opinia niektórych Polaków z XIX wieku, albowiem ten język – znany z pamiętników Paska – był z językowego punktu widzenia odrębnym zarówno od łaciny, jak i polszczyzny tamtych czasów. W skali Europy był w jakiejś mierze fenomenem, ale bynajmniej nie wyjątkiem, bo wystarczy spojrzeć na leksykę wykształconych Anglików, by uświadomić sobie, jak wiele słów łacińskich, greckich a zwłaszcza francuskich od połowy XIV wieku w wielkiej ilości weszło do dość ubogiej mowy prostych mieszkańców Anglii. Kto zaś w krajach anglosaskich w schronisku pomieszkać zechciałby zetknie się prawdopodobnie ze słowem "dormitorium" (duża sala noclegowa), które pochodzi z czystej, nieskażonej łaciny odległych stuleci.


Któż z nas nie słucha od czasu do czasu audiobuków lubianych powieści, by smakować nie tylko tekst, ale także sposób tegoż tekstu artystyczną interpretację. A warto wiedzieć, iż od jakiegoś czasu jest możliwość znakomitej uczty słuchania siedemnastowiecznych pamiętników Paska. A to wszystko dzięki Fundacji Imienia Stanisława Pomian Srzednickiego, która nagrywa, czytane na żywo fragmenty pamiętników w znakomitym wykonaniu pana Wojciecha Bartoszka.


Możemy delektować się tekstem na żywo – w czasie rzeczywistym, lub odsłuchując w dowolnej chwili. Zapraszam zatem do tej wspaniałej uczty, każdego kto kocha Polskę, jej kulturę, literaturę i znakomite teksty z epoki polskiego sarmatyzmu. Czas więc pamiętniki Paska w wolnej chwili odsłuchać, więc link stosowny do nagrań poniżej podaję:

 

https://www.facebook.com/watch/live/?v=782003549402280&ref=notif&notif_id=1615577531555654&notif_t=live_video_explicit


Ilustracja pobrana z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jan_Chryzostom_Pasek_pod_Lachowiczami.JPG

Autor: Juliusz Kossak – Pasek pod Lachowiczami 1660 (Image taken by User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk) 

Public Domain. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (1)

 1. No avatar 60x60
  Jan Szałowski pią, 19 mar 2021 16:15:55 +0000

  Redaktorze, ładne i adekwatne zdjęcie dobrałeś :)

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski pią, 19 mar 2021 17:10:17 +0000

   Wasze uznanie jest dla mnie bodźcem do jeszcze wydajniejszej pracy ;)

Napisz komentarz