Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Pierwsze kłopoty ŁKS

2019.07.11
11 Lipca
09:20 2019

Jeszcze nie zaczęły się upragnione rozgrywki w Ekstraklasie a już pojawiły się pierwsze kłopoty. Nie dość, że czołowy łódzki klub nadal ma do dyspozycji "ćwierć-stadion", to na dodatek spółka MAKiS nadzorująca użytkowanie najważniejszych obiektów sportowych w Łodzi najprawdopodobniej zaniedbała swoich obowiązków. Efektem braku odpowiedzialnego działania może być rozgrywanie meczy w najwyższej klasie rozgrywkowej przy widowni liczącej maksymalnie 999 osób. 

Zgodnie z uzyskanymi informacjami w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu piłkarskiego, Policja zgłosiła wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa na obiekcie. Jak do tej pory nie wykonano odpowiednich działań mających na celu spełnienie zaleceń, w wyniku tego najprawdopodobniej pierwszy mecz przy alei Unii nie będzie mógł być potraktowany jako impreza masowa, stąd podane wcześniej ograniczenie liczebności publiczności w debiucie. 

Już 19 lipca na stadionie ŁKS rozegrane zostanie spotkanie z czołowym zespołem naszej Ligi - Lechią Gdańsk. Widownia poniżej 1000 kibiców będzie kompletną kompromitacją organizatorów, łatwo domyślać się kpin ze strony widzewskich kibiców, całkiem zresztą w tym wypadku uzasadnionych. Jak zawsze w takich przypadkach obie strony podejrzewane o zaniedbanie spychają odpowiedzialność na oponenta. Przedstawiciele Policji zdecydowanie twierdzą, że już kilka miesięcy temu zgłosili uwagi co do organizacji meczów a w szczególności bezpieczeństwa kibiców. Z kolei MAKiS odpiera to deklaracją jakoby od 5 lat nie mieli żadnych wytycznych od Policji. 

Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację Dariusz Ziemba z łódzkiego koła Ruchu Narodowego skierował do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej oficjalne zapytanie, z prośbą o zajęcie stanowiska i wyjaśnienie sprawy. Pozostaje mieć nadzieję na sprawne i szybkie załatwienie sprawy, tak by następne mecze Ekstraklasy w Łodzi miały odpowiednią formę a publiczność była liczniejsza, niż na spotkaniach A-Klasy. 

Poniżej zamieszczamy kopię listu od RN Łodź do Hanny Zdanowskiej: 

"Szanowna Pani Prezydent,


jak donoszą media istnieje zagrożenie, iż inaugurujący mecz ŁKS-u w Ekstraklasie nie będzie mógł być potraktowany jako „impreza masowa”, co skutkuje tym, iż liczba fanów wpuszczonych na mecz nie będzie mogła przekroczyć 999 osób.


Jest to konsekwencja negatywnej opinii Policji: Podczas lustracji w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu policja podała wytyczne. Firma MAKiS generalnie nie ustosunkowała się do polepszenia bezpieczeństwa na trybunie gości.


Sektor gości nie jest dość dobrze zabezpieczony, jak czytamy standardów nie spełnia siatka – ogrodzenie, jak i monitoring – brak kamer.


Przedstawiciele miejskiej spółki zaprzeczają jakoby taką opinię otrzymali, powołują się na wytyczne obowiązujące w I lidze. Tymczasem, jak wskazuje Policja, opinia i zalecenia zostały przekazane w rundzie wiosennej, a więc gdy I liga dobiegała końca.


Kuriozalne wydaje się stwierdzenie władz MAKiS-u jakoby żadnych zastrzeżeń nie było przez 5 lat !!! w trakcie których ŁKS przecież kolejno awansował do wyższych klas rozgrywek ligowych.

https://www.tulodz.pl/klopoty-w-lks-policja-ma-zastrzezenia-dotyczace-bezpieczenstwa-na-stadionie,new,mg,5,22.html,595


W związku z powyższym, powołując się na dostęp do informacji publicznej (Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej), pytamy:


  • Czy istnieje ryzyko rozegrania kolejnych meczy przy publiczności nie przekraczającej 999 osób w związku z brakiem zgody na zorganizowanie imprezy masowej na stadionie przy al. Unii?

  • Kto mija się z prawdą? Prosimy o przedstawienie opinii Policji dotyczącej stadionu ŁKS-u z okresu rundy wiosennej ( z roku 2019).

  • Czy, jeżeli potwierdzi się, że osobami odpowiedzialnymi za ten stan są władze MAKiS-u zostaną wyciągnięte wobec nich konsekwencje dyscyplinarne w związku z zaniechaniem swoich obowiązków?

  • Czy władze miasta Łodzi w trybie pilnym są w stanie zapewnić montaż monitoringu i dostosowanie stadionu tak, aby mecze mogły być rozgrywane przy pełnych trybunach – zatwierdzone jako impreza masowa?


Z poważaniem Dariusz Ziemba,

Ruch Narodowy – koło Łódź" 

Pod powyższym listem podpisuje się oczywiście także nasza redakcja. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Atlas_Arena,_%C5%81%C3%B3d%C5%BA_Sport_Arena_and_%C5%81KS_stadium.jpg 

Trzy sąsiadujące obiekty sportowe: Atlas Arena, Łódź Sport Arena i stadion ŁKS (9 September 2018, 11:18:04). 

Autor: https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Zorro2212 

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license. 

Wikimedia Commons. 


O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz