Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Plus minus

2020.07.13
13 Lipca
00:01 2020

Zaskakująco wysoka frekwencja II tury wyborów prezydenckich. Wbrew wszelkim oczekiwaniom nie potwierdziła się teoria, że zwolennicy kandydatów, którzy odpadli w I turze zbojkotują finałową rozgrywkę. 

Można podejrzewać, że jednak zwolennicy Krzysztofa Bosaka w swojej większości nie zrezygnowali z poparcia Andrzeja Dudy, bądź Rafała Trzaskowskiego. Według sondażu Exit Poll głosowało prawie 69% wyborców, Prezydent Duda zyskał głosy 50,4% a jego przeciwnik 49,6%. 

Zabawna jest pierwsza obserwacja telewizji z obu stron politycznej barykady. TVP ogłosiła "Zwycięstwo Andrzeja Dudy" a TVN dla równowagi "Nadal nie zna zwycięzcy". Dodatkowo na tym drugim kanale cały czas sondażowym wynikom towarzyszą uspokajające dopiski - dokładność wynosi +/- 2%. Pomimo dystansu do środowisk totalnej opozycji, trzeba przyznać, że hurraoptymizm TVP łatwo może się przemienić w nastroje depresyjne. 

Wynik sondażowy różniący obu kandydatów o jedynie 0,8 punktu procentowego to wielkość niepewna i wcale nie można wykluczyć odwrócenia wyniku po podliczeniu realnych głosów. 

Pozostaje poczekać na ostateczny wynik prawdopodobnie do godzin porannych i wszystko stanie się jasne. Dla PiS-u werdykt będzie miał olbrzymie znaczenie, gdyż zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego to dla nich przysłowiowa kula u nogi i pozbawienie możliwości prowadzenia swojej polityki. 

Trudno nie pokusić się tymczasem o postawienie ostatniej prognozy. Różnica sondażowa jest na tyle mała, że wszystko jest jeszcze możliwe. Biorąc jednak pod uwagę, że zwykle badania sondażowe są skupione w większych zbiorowościach a nie wsiach, to prawdopodobniejszym się wydaje polepszenie wyniku Andrzeja Dudy. Jak powszechnie wiadomo pan Trzaskowski jest ulubieńcem mieszkańców większych miast a na wsiach jego "nowoczesność" specjalnie kochana nie jest. 

Zakładam, że ostatecznie prezydentem pozostanie pan Duda a jego wynik powinien przekroczyć 51%. Za kilka godzin okaże się, czym piszący to autor ma trochę politycznego nosa, czy też nie. 

Niezależnie od tego kto zostanie zwycięzcą najważniejsze jest by Polacy, tak politycznie podzieleni, zaczęli ze sobą wreszcie rozmawiać z szacunkiem. Żenujący jest niestety dotychczasowy typowy dialog(?) polityczny między rodakami, sprowadzający się najczęściej do samych złych emocji, bez próby zrozumienia i uszanowania odmienności. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Warsaw7ob.jpg 

Autor: DocentX. 

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz