Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Pochwała manipulacji

2019.07.08
8 Lipca
18:12 2019

Czym jest manipulacja? Większość intuicyjnie stwierdzi, że jest to wprowadzanie kogoś w błąd, krótko mówiąc - kłamstwo. Pomimo właściwej oceny zamiarów manipulatora, wcale narzędziem nie musi być nieprawda. Można by raczej stwierdzić, że posługiwanie się fałszywymi treściami na miano manipulacji nawet nie zasługuje, która raczej jest wyższym stopniem wtajemniczenia, bowiem ta specyficzna i bardzo użyteczna sztuka w aktualnym świecie pozwala wprowadzać w błąd za pomocą odpowiedniego zestawienia prawdziwych informacji. 

Uważny obserwator wielokrotnie spostrzeże ten rodzaj przekazu w wielu mediach, kogo zaś czujność opuści i przyjmie dobrane z premedytacją informacje, tworzące w jego głowie pewien zafałszowany obraz, staje się ofiarą manipulacji. Okłamanie w sposób klasyczny poprzez podawanie oszukańczych treści za pomocą kłamstw nie opłaca się, bo za takie coś nadawca może narazić się na często dotkliwe kary finansowe. Manipulacja jest czymś innym, to pewna szkodliwa umiejętność, która zapewnia bezkarność a przy tym także większą skuteczność. Sposób takiego działania wymaga jednak opanowania arkanów "sztuki". Moralna ocena wywierania wpływu w celu osiągnięcia wymiernych korzyści jest oczywiście negatywna. Jakby jednak nie być krytycznym trzeba to uznać za pewien rodzaj sprawności, umiejętności selekcji treści, rodzaj warsztatu. 

Najprostszym przykładem a może lepiej powiedzieć najprymitywniejszym jest podawanie tytułu artykułu wprowadzającego w błąd odbiorcę (leniwego). Określenie "leniwy" nie ma w tym kontekście niczego pejoratywnego, dotyczy ono osób które nie pofatygują się do przeczytania całości poprzestając na przeczytaniu nagłówka. Taki czytelnik zapisuje w swojej pamięci fałszywą treść, gdyż w natłoku informacji wszyscy z nas jesteśmy zmuszeni do selektywnego wyboru, czemu poświęcimy więcej uwagi, czemu mniej a co zignorujemy. Ciągle narastająca mnogość wiadomości nie daje szansy na wgłębianie się w każdą treść. Czasy renesansu, gdy wybitni intelektualiści mogli być specjalistami w wielu dziedzinach odeszły bezpowrotnie. Ogrom wiedzy zmusza nas do coraz węższej specjalizacji, tego nie da się uniknąć ani cofnąć. 

Dziś na portalu O2 pojawił się tytuł: "Liroy i Marek Jakubiak kończą współpracę? Mamy komentarz". Przynajmniej część internautów poprzestanie na pierwszej części tytułu pomijając nawet znak zapytania. To jest własnie pożądany skutek, by jak najszerzej dać nieprawdziwą informację, że opcja prawicowo-patriotyczna znowu się dzieli i nie jest w stanie stworzyć żadnej trwałej alternatywy. Wiadomo jaki jest stosunek mediów polskojęzycznych należących do niemieckiego kapitału. Starają się permanentnie walczyć z patriotycznym skrzydłem polskiej polityki, im bardziej na prawo tym chętniej "dokładają". 

W treści artykułu, o ile się go doczyta do końca, wynika oczywiście całkowicie co innego. Liroy i Jakubiak wcale nie zrywają współpracy, wręcz przeciwnie, mają w planie poszerzenie koalicji, czyli realnym, realizowanym planem jest wzmacnianie ruchu i skuteczna walka o wprowadzenie swoich reprezentantów do Sejmu nowej kadencji. Trudno tutaj nie przypomnieć "kawału z brodą" o tym, że na Placu Czerwonym rozdają samochody. Jak wszyscy wiemy ostatecznie to o rowery chodziło a, że nie dawali lecz kradli, to właściwie tylko tzw. szczegół. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Piotr_Liroy-Marzec_Wr%C4%99czenie_za%C5%9Bwiadcze%C5%84_o_wyborze_2015.JPG 

Autor: Adrian Grycuk. 

Wikimedia Commons. 

The file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license. 

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz