Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Pogrzeb Ewy Demarczyk

Oie ev53g51nx0w2
25 Sierpnia
20:43 2020

O śmierci, legendarnej już za życia, artystki informowaliśmy 15 sierpnia (http://prawalodz.pl/ewa-demarczyk-nie-zyje). Pomimo nieobecności na scenie od 1999 roku, jej brak nabrał teraz jeszcze bardziej odczuwalnej siły, pustki po osobie wybitnej. 

Niezależnie od krytycyzmu wobec polityki prowadzonej w PRL-u, trzeba przyznać że czasy gomułkowskiej odwilży zaowocowały eksplozją kultury polskiej. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku pojawiło się tak wiele osób wybitnych, że tym bardziej dotkliwa wydaje się posucha lat współczesnych. 

Można by wymieniać wielu artystów, ale nawet wśród ówczesnej obfitości talentów, można bez większych problemów wyróżnić "crème de la crème" rodzimej kultury. Do takiej grupy niewątpliwie należała Ewa Demarczyk. Do miary jej talentu można może przyrównać dokonania Zbigniewa Cybulskiego, Romana Polańskiego, czy Czesława Niemena. W cudownych złotych latach polskiej piosenki, filmu powstawały rzeczy wybitne, które do tej pory są uznawane przez koneserów, ale i zwykłych pasjonatów tych dziedzin sztuki. 

Ewa Demarczyk odeszła, ale pozostanie w pamięci następnych pokoleń jako człowiek wyjątkowy. I nie chodzi tu nawet o tworzony mit "Czarnej Madonny", ona tego nie potrzebowała. Jej interpretacja wspaniałych wersów Kamila Krzysztofa Baczyńskiego i innych poetów rzeźbiła kompozycje Zygmunta Koniecznego, czyniąc z tego jedyne w swoim rodzaju dzieła. 

Jak prawdziwa artystka wlewała w swój śpiew całą swoją duszę, dążyła do formy w pełni oddającej emocje i wyjątkowy talent. Niech dopełnieniem tych słów będzie fragment występu z 1980 roku. 

Sposób w jaki śpiewała pokazywał jak mocno i szczerze oddawała się swojemu dziełu. Nie było w tym kalkulacji, rutyny, lecz raczej rodzaj cudownego szaleństwa i uniesienia. Piosenka śpiewana na kolejnym koncercie, brzmiała jakby miał to być pierwszy i ostatni raz a kto by tego nie usłyszał tracił swoją jedyną szansę na przeżycie czegoś wyjątkowego. 

To było wyjątkowe. Ewa Demarczyk taka była. 

Jej pogrzeb odbędzie się jutro o godzinie 14:00 na Cmentarzu Rakowickim (Kraków, ul. Rakowicka 26). Zostanie pochowana w Alei Zasłużonych obok swoich przyjaciół Marka Grechuty i Piotra Skrzyneckiego. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ewa_Demarczyk_Polish_singer_1966.jpg 

Autor: Jan Popłoński. 

Public Domain. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (2)

 1. No avatar 60x60
  Artur Ziemkowski czw, 27 sie 2020 13:58:06 +0000

  RIP

 2. No avatar 60x60
  ewa czw, 27 sie 2020 13:57:36 +0000

  wielka strata

Napisz komentarz