Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Polityczna elastyczność - cz. I

2019.04.07
7 Kwietnia
12:37 2019

Jak powszechnie wiadomo w Polsce są dwa dominujące obozy polityczne, sympatycy PiS-u i okolic i ich zaprzysięgli przeciwnicy, obecnie określający się jako zjednoczona opozycja. Pozostałe środowiska mają znaczenie marginalne i ich głównym motywem działania jest wybicie się z politycznego niebytu - czytaj: podłączyć się pod bliższe z wyżej wymienionych ugrupowań dominujących, albo samodzielnie, lub nie, przebić się ponad pięcioprocentowy próg wyborczy.

Komentowanie działań drobnicy partyjnej pozostawmy na inną okazję, głównym zamiarem dzisiejszego felietonu jest odniesienie się do pewnych istotnych różnic między oboma "zjednoczeniami". Nie ma sensu wchodzenie w szczegóły wizerunkowe obydwu środowisk, jest tych różnic sporo. Głównie można by sprowadzić je do kierunków sympatii zagranicznych i stosunku do spraw obyczajowych. PiS reprezentuje orientację proamerykańską z przyległościami, natomiast aktualna opozycja to, nazwijmy oględnie, zwolennicy pani Angeli M. też jakżeby inaczej z miłośnikami federacyjnej wizji Unii Europejskiej. Jak daje się niestety zaobserwować obie opcje nie gwarantują znaczącej części niezależności Polski. Temat suwerenności należy sobie słusznie odłożyć do czasów, gdy nasz kraj stanie się, mocarstwem na miarę Stanów Zjednoczonych, Chin, czy ostatecznie Rosji. Jak widać taki stan nam raczej w najbliższej perspektywie zupełnie nie grozi. Wracając jednak do rzeczywistości, walka o niezależność państwową abstrakcją nie jest, bo to można i trzeba bronić.

Walka o niezależność Polski jest najistotniejszym tematem w sytuacji, gdy z jednej strony USA wraz ze środowiskami żydowskimi z tego kraju naciskają na irracjonalne odszkodowania a z drugiej, Unia Europejska skłania się do przekształcenia w monolityczny organizm polityczny. W obu przypadkach równoważne jest to z utratą państwowości. Każda z tych sytuacji doprowadzi do tego, że z naszej Ojczyzny jedyne co może pozostać to nazwa, choć w tym pierwszym wariancie nawet i to nie jest takie pewne. Coraz popularniejsza staje się fonetycznie bliska wersja alternatywna, która z obecną będzie miała tylko wspólne pierwsze trzy litery i ilość znaków.

Nie bagatelizując powyższych zagrożeń, przejdźmy do istoty artykułu. Co zasadniczo stanowi o odmienności obu największych obozów politycznych poza wymienionymi różnicami? Ogólnie nazwać to można odmiennym stosunkiem do demokracji, którą zasadniczo oba popierają i traktują jako optymalny system społeczno-polityczny. Demokracja, całkiem zresztą niesłusznie, jest traktowana jako panaceum na wszystkie problemy społeczne. Co gorsza nie brakuje fanatyków traktujących ją jako najwyższego stadium rozwoju ludzkości, ale i tu przyhamujmy z dywagacjami, bo znowu odejdziemy od istoty zamierzonego najistotniejszego przekazu.

Na czym opiera się demokracja? Można znowu pisać wiele, ale chyba najistotniejszym jej elementem są wybory. Temat od ubiegłego roku i najbliższe dwa lata jak najbardziej aktualny. Nie wchodząc w szczegóły o jakich wyborach mowa, jest dla nich pewna wspólna cecha bez względu na to o jaki szczebel władzy chodzi.

(ciąg dalszy jutro)

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/photos/warsaw-poland-city-urban-cities-77754/

Autor: David Mark (12019).

Pixabay License.

część druga: http://prawalodz.pl/polityczna-elastycznosc---cz-ii

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz