Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Pragmatyzm zwyciężył

Oie iuiay4vwsb8c
26 Września
23:59 2020

Od pewnego czasu pojawiały się w przestrzeni medialnej informacje o napięciach wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Kwintesencją tych sporów okazała się kontrowersyjna "Piątka Kaczyńskiego", w tym przypadku szczególnie ostro zaznaczyła się różnica między Zbigniewem Ziobrą i jego Solidarną Polską a Prawem i Sprawiedliwością. Niejednorodna postawa posłów Klubu Zjednoczonej Prawicy w głosowaniu nad ustawą "futerkową" nie miała w gruncie rzeczy istotnego znaczenia na wynik, gdyż z góry znana była postawa opozycyjnych klubów, Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Trudno jednoznacznie ocenić zamiary Jarosława Kaczyńskiego narzucającego swoim posłom dyscyplinę w głosowaniu, gdy wiadomo było, że wcale nie było to niezbędne do uzyskania poparcia dla kontrowersyjnej ustawy. Warto tu wspomnieć, że jeszcze kilka godzin przed obradami Sejmu posłowie ZP deklarowali prawo do osobistej decyzji. 

Efektem tych zagadkowych działań było nagłośnienie wewnętrznych konfliktów w rządowej koalicji. Gdy niechętne rządowi media wieszczyły rychły krach, głos rozsądku, nieskromnie odsyłam do wcześniejszego komentarza Prawej Łodzi, mówił o nieuniknionym pojednaniu i dogadaniu się na warunkach akceptowalnych dla wszystkich zainteresowanych. 

Jak udało się zorientować z zaufanych źródeł, rozmowy koalicyjne przebiegają szybko i sprawnie. Prawdopodobnie już pojutrze dojdzie do oficjalnego ogłoszenia formuły zrekonstruowanego rządu. Przewiduje się redukcję ilości ministerstw z 20 do 14, oraz sensacyjnego powrotu do rządu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u miałby przyjąć stanowisko wicepremiera w nowym rządzie. Także prezes koalicyjnego Porozumienia, Jarosław Gowin powróci na stanowisko ministra. 

Zgodnie z nową umową koalicyjną, zarówno Solidarna Polska jak i Porozumienie miałyby otrzymać po jednym ministerstwie, zamiast dotychczasowych dwóch. Z kolei PiS miałby 12 ministerstw zamiast 16. Pojawiła się jednocześnie zaskakująca informacja o wyjściu z Porozumienia, ale pozostaniu w Klubie ZP Jadwigi Emilewicz, dotychczasowej wicepremier rządu. Motywacją wyjścia ze swojej partii były podobno istotne niezgodności z prezesem partii Gowinem. Brzmi to niezbyt przekonująco w kontekście objęcia przez nią stanowiska prezesa okręgu Porozumienia w Poznaniu na początku września. Gwałtowna wolta w ocenie własnej partii? Raczej nie. Prawdopodobnie chodzi tu o ciche pozostanie w rządzie Jadwigi Emilewicz przy jednoczesnym powrocie Jarosława Gowina. Akceptacja takiego układu przez "tasującego karty" Jarosława Kaczyńskiego można raczej zinterpretować jako karę dla prezesa Ziobry, za twardą grę prowadzoną przeciw niemu. 

Wszystko wyjaśni się wkrótce. Korzystne na pewno będzie zredukowanie liczby ministrów i wiceministrów. Tego typu urzędów mamy niewątpliwie aż nadto i taki ruch można ocenić tylko pozytywnie. 

Zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski_Sejm_2016.JPG 

Autor: Adrian Grycuk, https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Boston9 

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz