Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Premiera ostatniego Tytusa

Oie trawo8qagaaj
30 Stycznia
09:20 2021

21 stycznia 2021 zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, popularny „Papcio Chmiel”, autor komiksów z cyklu „Tytus, Romek i A’Tomek”, na których wychowały się kolejne pokolenia miłośników historii obrazkowych. Papcio Chmiel w czerwcu tego roku skończyłby 98 lat. Do ostatnich swoich dni pracował. Zdążył narysować kolejny, jak się okazało ostatni album opowiadający historię uczłowieczania małpy – Tytusa. Album pt. „Tytus, Romek i A'Tomek pomagają księciu Mieszkowi ochrzcić Polskę z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani" miał swoją premierę 28 stycznia 2021 r., czyli równo tydzień po śmierci autora.

Henryk Chmielewski narysował w sumie XXXI klasycznych książeczek popularnego „Tytusa”. Pierwsza księga w wydaniu książkowym ukazała się w 1966 roku, choć historyjki obrazkowe „Tytusa” swoją premierę miały już w 1957 roku w „Świecie Młodych”. Ostatnia, klasyczna książeczka pt. „Tytus kibicem” ukazała się w 2008 roku. Później Papcio Chmiel rozpoczął nowy cykl albumów historycznych. W 2009 roku ukazało się wydawnictwo pt. „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy powstańcy 1944, z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”. Albumy „historyczne” nie przypominały wcześniejszych komiksów Papcia. Zawierały mniej plansz, które nie układały się w żadną historię przygód trójki przyjaciół, ale koncentrowały się na ukazaniu wydarzeń historycznych. Postacie Tytusa i spółki były tylko pretekstem do zaprezentowania faktów głównie z historii Polski. Oprócz rysunków i nielicznych dialogów komiksowych, obok obrazków pojawiał się tekst wyczerpująco opisujący historyczne wydarzenia przedstawiane w poszczególnych albumach.

Nieprzypadkowo Henryk Chmielewski rozpoczął nowy cykl od przedstawienia historii Powstania Warszawskiego. Sam Chmielewski był powstańcem warszawskim i żołnierzem Armii Krajowej. W kolejnych albumach „historycznych” Papcio przedstawił też historię Bitwy Warszawskiej, bitwy pod Grunwaldem, odsieczy wiedeńskiej, czasy Bolesława Krzywoustego, historię hymnu Polski. W 2018 roku uczcił 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Podjął też temat wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz przedstawił opowieść o jedwabnym szlaku. Ostatnim akordem dzieła życia Henryka Chmielewskiego jest wspomniany album przypominający historię chrztu Polski i cofający czytelnika do czasów Mieszka I. 

Ilustracja graficzna przedstawia fragment okładki ostatniego tomu z serii Tytus, Romek i A'Tomek autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela). 

O Autorze

Andrzej korasewicz 300x300

Andrzej Korasiewicz

Andrzej Korasiewicz (1973) - samorządowiec, współredagował stronę lodz.pl, pisał m.in. do "Najwyższego Czasu!". Koordynator projektów finansowanych ze środków UE. Ma uprawnienia i praktykę w nadzorze właścicielskim nad spółkami kapitałowymi SP i JST. Kierownik działu organizacji w podmiocie leczniczym. Redaktor naczelny i założyciel portalu Alternativepop (2001-2018), obecnie w formie bloga. Autor audycji Alternativepop (do 2020 w Gdynia Radio a następnie w formie podcastu na platformie https://www.mixcloud.com/andrzej-korasiewicz/).

Komentarze (1)

  1.  images  images img 20180914 145412
    Paweł Wiśniewski sob, 30 sty 2021 20:02:46 +0000

    Komiks stworzony przez Papcia Chmiela pozostawił niezatarty ślad na dzieciństwie dwóch a może nawet trzech pokoleń Polaków.

Napisz komentarz