Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Przedsiębiorcy wszystkich gmin, łączcie się!

Oie op7c9q2jco27
14 Stycznia
22:24 2021

Sytuacja gospodarcza staje się coraz cięższa. Coraz więcej drobnych przedsiębiorców ledwo łączy koniec z końcem a rząd tymczasem obdarza nas kolejnymi dwoma tygodniami martwoty ekonomicznej. W miarę szczęśliwym położeniu są jeszcze branże niezablokowane w imię internacjonalistycznych zarządzeń, gorzej gdy działalność znalazła się na cenzurowanym i pracować nie wolno! 

Kogo, z grupy radośnie rozdających finansowe, jednym bodźce a drugim kuksańce, obchodzą problemy zwykłego Kowalskiego, który swego czasu podjął nieroztropną decyzję wzięcia w swoje ręce ekonomicznego bytu? Otóż ułuda samodzielności została im aktualnie boleśnie uświadomiona. W obliczu niekonstytucyjnych nakazów i zakazów nie znaczą nic. Mają pokornie płacić wszelkiego rodzaju podatki i świadczenia a skąd? To akurat osoby posiadające ciepłe i suto opłacane państwowe posadki nic, ale to nic nie obchodzi. 

Póki wydawało się, że tzw. ograniczenia sanitarne mają jakiś sens i potrwają nie dłużej, niż kilka tygodni, zapewne wielu Polakom pozostanie w domu mogło wydawać się czymś nawet atrakcyjnym. Można było wypocząć od codziennych obowiązków zawodowych, ot taki dodatkowy urlop, w wielu wypadkach nawet płatny. Tymczasem, nic z tego. Zmasowana propaganda i umiejętnie, choć fałszywie, stosowana statystyka stała się pretekstem do szerzenia chaosu gospodarczego i dalszego przeciągania gospodarczej bierności.

Radosny dodruk pustych pieniędzy uśpił czujność wielu ludzi. Tak na marginesie drobne pytanie: Jak często macie w rękach banknoty wyższych nominałów wyglądających na nieco zużyte? To nie daje do myślenia? Nowy, piękny banknot może budzić pozytywne uczucia estetyczne, ale osoby o jakiej takiej wiedzy ekonomicznej mogą zadać niewygodne pytanie: Skąd się wziął? Nie jest jednak istotą tej kwestii miejsce druku, ale co uzasadniło jego powstanie? 

Jedynym uzasadnieniem jest usypianie czujności społeczeństwa i bierność w obliczu finansowego krachu państwa. Wzrost inflacji już jest zauważalny a będzie jeszcze gorzej, gdy zapasy magazynowe zaczną się kończyć. Braki towarów codziennego użytku mogą podziałać jak wiadro lodowatej wody wylane na głowy osób mniej świadomych. Czy jednak wtedy już nie będzie za późno na postawienie wszystkiego na nogi? 

Gdy zabrakło stoczniowców i górników, źródeł społecznego fermentu, w końcu chyba wyjaśniło się dlaczego zlikwidowano te przedsiębiorstwa, ostatnia nadzieja na obudzenie społeczeństwa pozostała w Góralach - ludzie niepokornym i nie dającym sobie w kaszę dmuchać. 

Sebastian Pitoń z Kościeliska, wolnościowiec spod Tatr, zorganizował ruch społecznego protestu wobec lockdownowych "obostrzeń". Jego akcja zyskała poparcie wielu doprowadzonych do skrajności przedsiębiorców, nie tylko z Podhala, ale i innych regionów Polski. W najbliższy poniedziałek planują wznowienie działalności bez względu na potencjalnie grożące im konsekwencje. 

Na szczęście sądy potrafią ocenić niesłuszność restrykcji niezgodnych z konstytucją i wydają cały czas kolejne wyroki uniewinniające obywateli karanych mandatami. Służby mundurowe działają pod presją zarządzeń. Warto tu jednak uświadomić ich funkcjonariuszom, że zniszczona gospodarka to coś co nie ominie nikogo a pocieszanie się, że jeszcze nie teraz albo "jakoś to będzie", jest bardzo krótkowzroczne. 

Trudno tu nie posłużyć się analogią z czasów prehistorycznych. Po uderzeniu meteorytu kończącego erę dinozaurów, drapieżniki miały wyjątkowy okres obfitości. Do czasu. 

Na koniec małe wyjaśnienie. Tytuł nie jest kpiną z akcji zdesperowanych przedsiębiorców, jest raczej rodzajem ironii nawiązującej do czasów destrukcji drobnego handlu w PRL, przeprowadzanej przez Hilarego Minca. Widać podobieństwa? 

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/photos/socrealizm-pomnik-rze%C5%BAba-kultura-3401283/ 

Autor: rosemaria. 

Pixabay License. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (1)

 1. No avatar 60x60
  Jan Szałowski wto, 26 sty 2021 19:02:34 +0000

  Przez stulecia byliśmy wolni wolnością. Nawet mówienie po polsku jeszcze u schyłku XX wieku było dla licznych Rosjan przestrzenią wolności. Czy dzisiaj rozumieją to ludzie urodzeni około 2001 roku? Nie sądzę - dla nich praca w korporacji i udawanie, że równocześnie się studiuje, to jakaś norma. Udają, że nie są zniewoleni. Może kiedyś zmądrzeją, jak gołym tyłkiem uderzą w zimną posadzkę rzeczywistości. Sytuację w Polsce jeszcze ratują mężczyźni w sile wieku, którzy (przynajmniej po części) dostrzegają, że liczy się tylko realna gospodarka a nie jakieś jej imitacje!

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski Autor wto, 26 sty 2021 19:03:53 +0000

   Moc mediów robi swoje. Ludzie podświadomie przyjmują narzucane wzorce jako ich osobiste poglądy. "Udawane studia" - bardzo dobre określenie, jakże słusznie oddające poziom tzw. wyższego nauczania.

Napisz komentarz