Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Przenikanie - kultura, ludzie i miasto

Oie yoa0akncblso
29 Kwietnia
07:52 2021

 

Fleshmob – o czym już kiedyś pisałem – nie jest czymś, czego nie znały wcześniejsze pokolenia, ale pamiętajmy że pierwsze krótkie filmiki zaczęto kręcić dopiero pod koniec XIX wieku, dźwięk sprzężony z filmem pojawił się dopiero w 1928 roku, zaś rozbuchane multimedia połączone z Internetem, to dopiero ostatnie lata.

 

Przenikanie się wędrownego teatru z życiem miasteczek znane było od średniowiecza, zaś zbiorowe śpiewanie, w tym wielkie chóry ludowe, nie było niczym niespotykanym w minionych pokoleniach. Ale przez większość trwania naszej cywilizacji trzeba było tego doświadczyć, będąc w określonym miejscu i w określonym czasie.

 

Dopiero telewizja – a zwłaszcza Internet – pozwoliły na wtopienie się w konkretne  wydarzenie bez wychodzenia z domu. Było to niczym oglądanie świata z lunetą z bocianiego gniazda statku, lub z wieży widokowej. Fleshmob w dobie współczesnej stał się więc czymś, co poprzez akceptowalną dla nas przestrzeń miasta, ludzi i spoiwo, jakim jest ruch, muzyka i śpiew, dało nową akceptowalną i oczekiwaną wartość.

 

W ostatnich miesiącach, w warunkach odebrania nam wolności, fleshmob staje się tym bardziej ważny dla naszej potrzeby uczestniczenia w tym, co jest piękne, pobudzające i dające nadzieję na pełną odbudowę naszego życia społecznego.

 

Dzisiaj przeniesiemy się do Francji, by zobaczyć, jak u progu wiosny grupa wtajemniczonych wtapia się w przestrzeń i gęstniejący tłum:

 


 

A teraz zobaczmy, jak to wygląda, gdy nie mamy do czynienia z dużym fleshmob, gdy liczba uczestników jest ograniczona:

 


 

 

Ale fleshmob można przenieść z otwartej przestrzeni miasta w zamkniętą przestrzeń kubatury dużego dworcowego wnętrza a takich nie brakuje we współczesnej Europie, gdyż dworce, to nie tylko same perony:

 

Autor: Daniel Chomiak (danielchomiak6). 
Pixabay License. 
Obraz skadrowany. 

 

O Autorze

Jan szałowski 300x300

Jan Szałowski

Jan Szałowski(1952) - łodzianin, absolwent UŁ, historyk, dziennikarz, podróżnik, krajoznawca, miłośnik Lwowa i ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, niezależny publicysta. Inicjator konferencji naukowych i konkursów dla młodzieży licealnej. Publikuje m.in. na łamach 'Aspektu Polskiego' i 'Polityki Polskiej' oraz na kilku portalach, autor wykładów, odczytów i prelekcji o różnorodnej tematyce, głównie w instytucjach kultury, chwilami poeta. Członek Rady Osiedla 'Chojny Dąbrowa', od roku 1991 członek Unii Polityki Realnej a także członek licznych stowarzyszeń, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

Komentarze (1)

 1. No avatar 60x60
  JS czw, 29 kwi 2021 17:50:27 +0000

  Kiedy wreszcie odmrożą rzeczywistość w naszej Ojczyźnie?! Kocham podróże koleją ...

  • images images img 20180914 145412
   Paweł Wiśniewski czw, 29 kwi 2021 18:58:09 +0000

   Zamordyzm to kuszący rodzaj rządzenia.

Napisz komentarz