Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Punk rock - katalizator popkultury przełomu lat 70. i 80. - cz. II

2020.06.09.1
9 Czerwca
00:01 2020

Scena brytyjska


Punk rock był zerwaniem z tradycją, ale nie wyznaczał nowych kierunków i o nic nie walczył. Szybko jednak okazało się, że większość twórców punk rockowych ma wprost lewicujące albo lewackie poglądy. Sztandarowym zespołem tego nurtu był londyński The Clash. Trzeba przyznać, że muzycznie The Clash wyróżniał się na tle innych przedstawicieli nurtu. Grupa zaczynała od prostego punk rocka, ale z czasem wzbogacała swoją twórczość o elementy m.in reggea czy ska.


Innym przedstawicielem brytyjskiego nurtu punk rocka był Buzzcocks założony przez Pete’a Shelleya i Howarda Devoto w Manchesterze w 1976 r.. Howard Devoto jednak po roku opuścił grupę, by założyć nowofalowy Magazine. Pete Shelley kontynuował działalność z zespołem, który z czasem złagodził brzmienie.


Głównym przedstawicielem brytyjskiego punk rocka był rzecz jasna Sex Pistols, który zrobił najwięcej zamieszania, choć istniał tylko trzy lata (1975-78) i wydał w praktyce jedną regularną płytę. Po rozpadzie grupy John Lydon założył nowofalowy Public Image Limited. Innym przedstawicielem brytyjskiego punk rocka był The Damned, który zadebiutował 6 lipca 1976 otwierając koncert Sex Pistols w londyńskim 100 Club. Zespół z czasem również odszedł od brzmienia punkowego skręcając w stronę muzyki mrocznej - rocka gotyckiego.


The Jam to z kolei grupa, która wypłynęła w czasie rewolucji punkowej, ale choć kręciła się wokół estetyki punkowo-nowofalowej to w istocie ideowo raczej miała związek z odrodzeniem ruchu modsów (Mod Revival). Zespół od początku grał  melodyjnie a utwór "Going Underground" dotarł nawet w 1980 roku do pierwszego miejsca brytyjskiej listy singli, co na marginesie nie udało się nigdy np. grupie Depeche Mode. Liderem The Jam był Paul Weller. W Polsce to postać mało znana, natomiast na Wyspach Brytyjskich Paul Weller to ikona niezależnego grania. Po rozwiązaniu The Jam w 1982 roku Weller odniósł jeszcze sukces z grupą The Style Council, która prezentowała trudno definiowalne brzmienie wywodzące się z nowej fali, ale zawierające elementy soulu czy jazzu.


The Undertones to grupa pochodząca z Irlandii Północnej, która w 1978 roku stała się objawieniem dzięki singlowi "Teenage Kicks". Zespół w klasycznym składzie istniał w latach 1975–1983. Wokalistą był wtedy Feargala Sharkeya, który później współpracował m.in. z Vincem Clarkiem (ex Depeche Mode) jako The Assembly a następnie starał się zrobić karierę solową.

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Clash_21051980_12_800.jpg

Autor: Helge Øverås, http://www.helgeoveras.com/concertphoto.shtml

This file is licensed under the Creative Commons Attribution 2.5 Generic license.

Obraz skadrowany.

Część I:  http://prawalodz.pl/punk-rock--katalizator-kultury-1

Część III: http://prawalodz.pl/punk-rock---katalizator-popkultury-przelomu-lat-70-i-80---cz-iii

Część IV: http://prawalodz.pl/punk-rock---katalizator-popkultury-przelomu-lat-70-i-80---cz-iv

Część V: http://prawalodz.pl/punk-rock---katalizator-popkultury-przelomu-lat-70-i-80---cz-v

O Autorze

Andrzej korasewicz 300x300

Andrzej Korasiewicz

Andrzej Korasiewicz (1973) - samorządowiec, współredagował stronę lodz.pl, pisał m.in. do "Najwyższego Czasu!", "Tygodnika Solidarność". Redaktor naczelny i założyciel portalu Alternativepop.pl w latach 2001-2018.  Autor cotygodniowej audycji Alternativepop w Gdynia Radio od 2019 r. (gdyniaradio.com/07-niedziela-2130/)

Komentarze (0)

Napisz komentarz