Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Samochód i krzesło - cz. I

2019.12.28
28 Grudnia
17:29 2019

Świat w którym żyjemy jest oczywiście najlepszym z możliwych, bo jaki mamy wybór, ale uciążliwości coraz obficiej nam fundowane sprawiają, że ludzi starszych ich podeszły wiek jakby martwił nieco mniej. Co rusz wprowadzane są nowe przepisy mające na celu, a jakże, poprawiać jeżeli już nie nasze życie, to przynajmniej całej planety. Nawiedzeni zwolennicy nowej religii - ekologiści, jak członkowie większości wyznań, uważają swoje reguły za jedynie słuszne i wcale nie byłoby dziwne, gdyby nie planowali po cichu jakiejś współczesnej wersji krucjaty.

Po cichu? Chyba to było trochę nie pasujące do aktywności łatwej do zaobserwowania przede wszystkim w internecie. Jak powszechnie wiadomo aktywność na siedząco i przed monitorem, to ten rodzaj najłatwiejszy do realizacji w życiu. Nie żebym nie dostrzegał, pewnie przyszłej pokojowej noblistki - Grety Thunberg. Ta nastolatka o aparycji dziesięciolatki stała się twarzą ekologistów, nie można więc wykluczyć, że wkrótce stanie się prorokiem, o przepraszam za męsko-szowinistyczne określenie, oczywiście prorokinią ekologizmu. Twarz tej młodej osoby nieskażona samodzielnym myśleniem idealnie współgra z poziomem świadomości wyznawców nowej wiary.

Co by jednak nie mówić i krytykować poziom świadomości ich wyznawców, to zasięg ich wpływu na społeczeństwo coraz szerzej wykracza poza grono członków tej religii. Przy okazji warto dodać taką dygresję, że "miłośnicy powrotu do natury" wywodzą się najczęściej z tych grup społecznych, które albo wywodzą się ze rodzin ateistycznych, albo samo odeszły od wyznań tradycyjnych. Jak widać na tym przykładzie wiara albo jej namiastka (ekologizm) są czymś nieodłącznie koniecznym dla większości ludzi. Zresztą, czy ateizm nie jest także rodzajem wiary? Przecież niewiara w Boga, w gruncie rzeczy, jest jej szczególnym rodzajem, bo czy są jakieś naukowe dowody na to, że nie ma istoty wyższej?

Uwielbienie do samoumartwień, rodzaj pokuty także powraca wraz z nowym ruchem. Ograniczanie konsumpcji, powrót do prymitywnych sposobów przemieszczania się, są jednymi z bardziej popularnych wyrzeczeń, jakie mają obowiązywać nie tylko "Wybranych", ale i także ekologicznych pogan, czytaj tych odpornych na zieloną agitację.

Jednym z popularniejszych i coraz uciążliwszych skutków tej ideologii stały się ograniczenia w branży motoryzacyjnej. Lansowane hybrydy, to tylko łagodna forma wejścia z nowymi ideami do niewiernych. Prawdziwym crème de la crème mają być samochody elektryczne.

Każdy z miłośników samochodów zapewne śledzi sporo kanałów na You Tubie poświęconych tematyce "czterech kółek". Choć prawie wszyscy narzekają na "kastrowanie" nowych modeli z ich sportowych osiągów, to nawet tu przebijają, na razie nieśmiało, nowe treści i fałszywie brzmiące peany na temat zalet(?) samochodów elektrycznych.

Ponieważ trzymam się zasady, by raczej nie uderzać personalnie w pracę innych entuzjastów, do jakich i siebie przy okazji zaliczam, to nie sprecyzuję o jakie kanały chodzi. Podam tylko, że obejrzałem z mieszanymi uczuciami film o zaletach "elektryków" przy wyjazdach na dłuższe dystanse. Może to jednak wynika z polskich doświadczeń historycznych i złych skojarzeń (rozczarowania), związanych z tym zawodem?

(ciąg dalszy nastąpi)

Zdjęcie pobrane z: https://pixabay.com/pl/illustrations/samoch%C3%B3d-elektryczny-stacja-%C5%82aduj%C4%85ca-3880666/

Autor: Mohamed Hassan.

Pixabay License.

Obraz skadrowany.

Część II: http://prawalodz.pl/samochod-i-krzeslo---cz-ii


O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz