Sezon piłkarski 2019/2020 zakończony

640px warta poznan druzyna seniorska jesien 2018 skalowacz pl
31 Lipca
19:28 2020

Dziś rozegrano dwa ostatnie mecze sezonu 2019/2020, spotkania istotnej wagi dla mieszkańców trzech miast: Poznania, Rzeszowa i Radomia.

W barażu o awans do Ekstraklasy zwycięzcą został zespół z Poznania, choć rozgrywający swoje mecze w Grodzisku Wielkopolskim. Warta Poznań to klub o olbrzymich tradycjach, do najwyższej klasy rozgrywkowej weszli ponownie po ćwierćwiekowej przerwie, choć był to w zasadzie tylko dwuletni epizod. Najlepsze swoje lata, to okres do roku 1950, kiedy to była czołowym klubem w swoim mieście. Dzięki awansowi w stolicy Wielkopolski kibice będą mieli możliwość oglądania derbów.

Warta obok Cracovii to dwa kluby z "poprzednich epok", którym udało się znaleźć w polskiej piłkarskiej elicie. Ten fakt niewątpliwie cieszy miłośników tradycji w futbolu.

Dzisiejszy finałowy mecz barażowy między Wartą a Radomiakiem zakończył się zwycięstwem tych pierwszych w stosunku 2:0. Oba gole padły w drugiej połowie meczu z rzutów karnych. Skutecznym egzekutorem był Mateusz Kupczak (67 i 83 min.).

Ostatnią rozwiązaną zagadką był awans do I ligi. Po półfinałowych meczach okazało się to wewnętrzną sprawą Rzeszowa. Niespodziewanie to te drużyny zdołały pokonać wyżej notowanych rywali w meczach wyjazdowych.

Rzeszowskie derby między Resovią a Stalą skończyły się bezbramkowym remisem. Dopiero rzuty karne pozwoliły wyłonić zwycięzcę. Po 13 skutecznych strzałach, ciężaru odpowiedzialności nie wytrzymał zawodnik Stali i tym samym gospodarze mogą po raz pierwszy w historii cieszyć się z awansu do I ligi (drugiego poziomu rozgrywek).

Stal Rzeszów mimo powstania ponad 30 lat później od swoich przeciwników ma w swojej historii zdecydowanie lepszy dorobek. Przez 11 lat brała udział w rozgrywkach I ligi, wtedy najwyższej klasy. Niestety dla nich dziś musieli pogodzić się z porażką i odłożyć swoje plany awansu na kolejny sezon.

Gratulacje dla zwycięzców, podziękowanie za ambitną walkę dla pokonanych.

Pierwsze dwa tygodnie to czas przerwy w rozgrywkach. Mniej więcej w połowie miesiąca powrót na boiska w rozgrywkach o Puchar Polski. Już 21 sierpnia początek zmagań w Ekstraklasie, termin rozpoczęcia rozgrywek w niższych klasach na razie nie jest jeszcze dokładnie określony.

Autor: Adam Ciereszko.

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.