Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Słomkowa maciejówka

1024px piłsudski on poniatowski s bridge
15 Czerwca
08:30 2017

Postać Adama Słomki – dawnego działacza Konfederacji Polski Niepodległej Leszka Moczulskiego – jest od dawna powszechnie znana. Na przestrzeni ostatnich lat Słomka „upodobał sobie” sądy, jako pole dla swojej aktywności. W 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie ukarał go za „naruszanie powagi i zakłócanie czynności sądowych” podczas rozprawy dotyczącej inicjatorów stanu wojennego. 10 kwietnia 2017 r. Sąd Rejonowy w Katowicach skazał go za „brak zachowania powagi i niestosowanie się do poleceń sądu”. Chodziło o demonstracyjne uczestniczenie w rozprawie – w czapce „maciejówce” na głowie, a powodem samej rozprawy było... wykroczenie drogowe, którego „właściciel maciejówki” wcześniej się dopuścił. Sprawa ta stała się głośna m.in. dzięki sympatykom Słomki, którzy decyzję o jego ukaraniu wiązali z 7. rocznicą tragedii smoleńskiej i… 77 rocznicą Zbrodni Katyńskiej!

Jednak o tym, że towarzysze Słomki mogą być niebezpieczni, przekonaliśmy się 31 maja 2017. Tego dnia w Sądzie Najwyższym miało odbyć się rozpatrzenie legalności decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ułaskawienia skazanego nieprawomocnie Mariusza Kamińskiego. Przebieg rozprawy został jednak zakłócony przez (a jakże!) człowieka w maciejówce i jego towarzyszy. To właśnie jeden z nich usiłował wyrwać jednemu z policjantów broń z kabury, gdy ci próbowali uspokoić sytuację. Zamiar napastnika nie powiódł się, ale gdyby się udał? I tym razem komentarze były różne, lewicowe stacje i portale wskazywały na przyzwolenie obecnych władz na takie awantury, które maja przysłużyć się dyskredytacji środowiska sędziowskiego. Media sprzyjające PiS-owi przedstawiały zdarzenie zdawkowo, dystansując się od jego komentowania. To prawda, że środowisko sędziowskie jest obecnie na celowniku rządzących, którzy zapewne mają wobec niego swoje plany, ale jaką rolę odgrywa w tym wszystkim nasz „bohater”? Czy jest politycznym outsiderem, czy robi za przysłowiowego „pożytecznego idiotę”? Odpowiedź zdaje się być prosta, skłonność Słomki do sądowych awantur może być wołaniem o pomoc człowieka, który chce być zauważony, może nawet oczekuje splendoru za swoje poświęcenie. Kiedyś był nawet posłem, a teraz...? No właśnie, teraz usiłuje kreować się na sumienie narodu w czapce a’la Piłsudski. Tylko że wbrew swoim oczekiwaniom nigdy nie będzie postrzegany jak jego idol, z którym łączyć go może jedynie wspomniana czapka. Pozostanie niedojrzałym chłopcem z mlecznym wąsikiem, któremu wydaje się że krzykiem i hałasem coś osiągnie.

Zdjęcie pobrane z:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pi%C5%82sudski_on_Poniatowski%27s_Bridge.jpg

Autor: Marian Fuks.

Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe; nu1-P-2702a.

O Autorze

Dariusz antkiewicz 300x300

Dariusz Antkiewicz

Dariusz Antkiewicz (1969) - absolwent politologii na Uniwersytecie Łódzkim i były kandydat do Senatu RP z ramienia partii KORWiN w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Należy do partii Porozumienie J. Gowina.

Komentarze (0)

Napisz komentarz