Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Śmieciowy problem

Oie n7tqtrjpakvf
21 Grudnia
22:39 2020

Myślę, że problem ochrony środowiska i recyklingu to jeden z nielicznych tematów łączących ludzi ponad politycznymi podziałami. Co prawda lewica i prawica różnią się w poglądach na rozwiązywanie powyższego zagadnienia a i winowajców niekoniecznie szukają w tych samych miejscach, jednak każdy normalnie myślący człowiek chciałby żyć w otoczeniu zdrowym i niezanieczyszczonym. 

Nie mam zamiaru podszywać się pod lewicowca, bo nawet nazwa portalu wystarczająco mnie "dekonspiruje", dlatego nie ukrywam braku entuzjazmu w zamienianiu każdego obywatela w sortownika śmieci. Co ciągle nie daje mi spokoju to pytanie, jak to jest możliwe że wraz z wprowadzeniem indywidualnego obowiązku śmieciowej selekcji wzrosły opłaty dla mieszkańców? Wydawałoby się, tak logicznie myśląc, że skoro wykonujemy znaczącą część pracy powinniśmy płacić mniej. Tymczasem jak widać każda modernizacja może stać się pretekstem do uderzenia obywatela po kieszeni. 

Jak ktoś z "prawomyślnych" entuzjastów władz lokalnych, a w Łodzi takich nie brakuje (ponad 70% łodzian), słusznie przypomni, że jednak ci niesortujący płacą więcej, skomentuję to krótko - marna to pociecha. Opłaty za wywóz i utylizację śmieci ciągle rosną. Dla spokoju sumienia nie polecam tym co bardziej nerwowym wspominania stawek za tą usługę sprzed ery "domowej układanki". 

Niefrasobliwe wydatki, łagodnie mówiąc, i ciągły deficyt miejskich zarządów, wzmaga w decydentach naturalny odruch grzebania w kieszeniach obywateli. Zawsze dobrym pretekstem jest opłata, jak nie za wodę, to czemu nie za śmieci? 

Większość z tak zwanych szarych zjadaczy chleba pokornie godzi się z kolejnymi szykanami i płaci rosnące ciągle stawki. Na szczęście są jednak ludzie, którzy próbują wykazać się obywatelskim sprzeciwem. Z uznaniem chciałbym tu zaznaczyć aktywność Jarosława Kostrzewy, który zwrócił się oficjalnym pismem do posła Włodzimierza Tomaszewskiego z prośbą o interwencję. Pan Poseł znany jest z wielu krytycznych akcji wobec władz miasta, w związku z wykrywanymi przez niego nieprawidłowościami. Pozostaje mieć nadzieję, że i w tym przypadku nie pozostanie obojętnym na problem zasygnalizowany przez pana Kostrzewę. 

Wszystkim zainteresowanym polecam zapoznanie się z listem, który załączam do artykułu. Pozostaje oczekiwać na skutki inicjatywy. Oby jak najwięcej łodzian traktowało swoje prawa obywatelskie, także do wyrażania sprzeciwu wobec coraz bardziej dotkliwych obciążeń finansowych, szczególnie w tak trudnych czasach jakie obecnie mamy. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%81%C3%B3d%C5%BA_-_Pa%C5%82ac_Izraela_Pozna%C5%84skiego.jpg 

Autor: Jan Mehlich, https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Lestath 

This file is licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz