Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Szczyt G-20

640px family photo of the 2019 g20 osaka summit
2 Lipca
09:14 2019

Zgodnie z planem odbył się w Osace szczyt G-20, spotkanie największych i najsilniejszych gospodarczo i politycznie państw. Jak zawsze przy takiej okazji oprócz spotkań, nazwijmy to łącznych, odbywały się także, kto wie czy nawet nie ważniejsze, spotkania dwustronne. Oczywiście najważniejszym z nich były rozmowy prezydentów USA i Chin. Przy okazji tego szczytu miało miejsce historyczne wydarzenie towarzyszące, w strefie zdemilitaryzowanej Korei, Donalda Trumpa z Kim Jong Unem. 

Z przebiegu obrad, zgodnie z oczekiwaniami, nie wynikły żadne konkretne ustalenia, poza standardowymi deklaracjami o dobrej woli do współpracy. Główną barierą dla ustanowienia jakichś istotnych współdziałań "dwudziestki" była, tak jak przed rokiem, nieustępliwa postawa Stanów Zjednoczonych. USA postawiło veto w dwóch najważniejszych sprawach: walce z protekcjonizmem gospodarczym i współdziałaniu w walce z zanieczyszczeniami przemysłowymi, czyli, bez owijania w bawełnę, można jednoznacznie nazwać spotkanie G-20 fiaskiem. Co z tego, że 18 państw i Unia Europejska wyraziły chęć współdziałania w obydwu naczelnych sprawach, kiedy to największa aktualnie potęga gospodarcza i militarna jest odmiennego zdania. Donald Trump, jak przystało na rasowego biznesmena, ma w "głębokim poważaniu" jakieś hasła i inicjatywy, które mogłyby w jakikolwiek sposób obniżyć amerykański potencjał. Interes to interes a szczytne hasła szczytu, to dla niego rzecz niewarta uwagi, czy nawet poważania. 

O ile przebieg głównych spotkań nie przyniósł w zasadzie żadnych konkretów, to zupełnie inaczej można określić rezultaty spotkań dwustronnych, organizowanych przy okazji G-20. Najistotniejszym były rozmowy amerykańsko-chińskie, które przyniosły załagodzenie napięć na linii Waszyngton - Pekin. Obaj przywódcy zapowiedzieli wstrzymanie wzajemnych wcześniej deklarowanych obostrzeń we wzajemnej wymianie handlowej. Konkretnymi zapowiedziami były, ze strony USA zapowiedź rezygnacji z barier w stosunku do firmy Huawei a z chińskiej odblokowanie importu amerykańskiej żywności. 

Giganci decydują o ogólnym kształcie stosunków międzynarodowych, to nic nowego ani odkrywczego. Fakt kolejnego spotkania towarzyszącego G-20, oczywiście poza ramami obrad, między prezydentem Trumpem a północno-koreańskim przywódcą jest dowodem, że USA prowadzi rozmowy także w państwami o małym potencjale gospodarczym, mającym jednak tzw. swoje zdanie. Nie wartościuję i nie odnoszę się oczywiście do sposobu prowadzenia wewnętrznych spraw Korei Północnej. Samodzielna a przynajmniej polityka zagraniczna o profilu uznającym alternatywy, to droga do zwiększania znaczenia państwa w przestrzeni międzynarodowej. To coś czego Polsce brakuje. Deklarowanie bezwzględnego oddania i wierności, bez pozostawienia sobie możliwości wyboru kierunku najkorzystniejszego w danym momencie i sytuacji, obniża notowania Polski. Sami spychamy się na dyplomatyczny margines. Niech powodem do zastanowienia będzie choćby spotkanie prezydenta Dudy w USA, gdy to właśnie amerykański przywódca jednoznacznie zachęcał Polskę do poprawy stosunków z Rosją. Jakie one są od chwili upadku ZSRR nie trzeba chyba wyjaśniać.

Podobnie wygląda postawa Polski w stosunkach z Chinami, będący wielką gospodarczą szansą dla naszej gospodarki Jedwabny Szlak-2, nadal nie nabiera realnych kształtów a nasza postawą jest bierność - nic konkretnego się nie dzieje. Polska pasywność robi wrażenie obawy, by gospodarczym zbliżeniem z Chinami nie obrazić głównego sojusznika. Może to zła prognoza, ale trudno nie założyć, że za jakiś czas nadal będziemy podtrzymywali, w imię niezadrażniania USA, chłodne stosunki z Rosją i nijakie z Chinami a tymczasem Amerykanie ułożą się z jednymi i drugimi. My tymczasem za kilka, czy kilkanaście lat obudzimy się z przysłowiową ręką w nocniku. Strachliwe zakładanie sobie kagańca nic dobrego przynieść nie może. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Family_photo_of_the_2019_G20_Osaka_summit.jpg 

Źródło: https://www.flickr.com/photos/palaciodoplanalto/48142586601/ 

Autor: Alan Santos/PR. 

The file is licensed under the Creative Commons Attribution 2.0 Generic License. https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en 

Wikimedia Commons. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz