Pogoda Łódź

- Prawa Łódź -

Artykuł

Triumf Prawa i Sprawiedliwości

2019.05.27
27 Maja
09:50 2019

Kilka godzin i podliczenie prawie 100% głosów znacząco wpłynęło na ocenę politycznych rezultatów wyborów do Europarlamentu. Wynik prawidłowo określonego w sondażach powyborczych zwycięskiego PiS-u okazał się jeszcze lepszy. Nie dziwi to, bo i frekwencja okazała się jeszcze wyższa niż szacowano. Rekordowe zainteresowanie wyborami zgodnie z wcześniejszymi prognozami przyniosło zdecydowany sukces partii Jarosława Kaczyńskiego. 

Sytuacja na polskiej arenie politycznej odmieniła się w ciągu kilku nocnych godzin. Ocena zasadniczo odmienna od opartej na sondażu IPSOS wynika z dwóch faktów. Najważniejsza zmiana dotyczy sytuacji Konfederacji, nieco mniejsze znaczenie, choć może to być przysłowiowy języczek u wagi, to poprawa o około 2 punkty procentowe i tak już bardzo wysokiego wyniku PiS. 

Faktem niewątpliwym jest porażka Koalicji Europejskiej, koncepcja budowy frontu antypisowskiego i sprowadzenie właściwie całej swojej aktywności do straszenia Jarosławem Kaczyńskim doprowadziła do, nie wahajmy się tego powiedzieć - klęski. Jedynym sukcesem tej kooperatywy są właściwie dwadzieścia dwie lukratywne posady dla ich reprezentantów. Politycznie jest to katastrofa przywództwa Grzegorza Schetyny. Trudno nie odnieść wrażenia, że głównym rozgrywającym w tej grze był Donald Tusk, dla którego personalnie taki rezultat jest bardzo korzystny. Dodatkowo niższy, niż wstępnie kalkulowano, był wynik partii Roberta Biedronia. To także wzmacnia pozycję aktualnego "prezydenta Europy" i coraz realniejszy wydaje się wariant "rycerza na białym koniu" a kto ma nim być, chyba nie trzeba tłumaczyć. 

Pozycja Grzegorza Schetyny jest bardzo słaba, wynik uzyskany w niedzielnych wyborach, tylko pozornie jest dobry. Szeroka koalicja antypisowska, pomimo dołączenia nowych środowisk uzyskała zdecydowanie słabszy wynik od tego sprzed pięciu lat. Wypada przypomnieć, że w 2014 roku zwycięzcą została samodzielnie Platforma Obywatelska (32,13%) a do tego należy dodać wynik SLD (9,44%) i PSL (6,8%). Te trzy ugrupowania uzyskały łącznie 28 mandatów. Marnie przy tym wygląda wynik KE i utrata około 6-7 miejsc (około 25% straty). Coraz liczniej pojawiają się głosy krytyczne w koalicji dla aktualnego lidera. Realnie oceniając ogólną sytuację w tym środowisku, tylko Donald Tusk może dać im szansę na powrót do gry w walce o polski Sejm. Jeżeli uda mu się odzyskać przywództwo a następnie "przygarnąć" Wiosnę, to walka o dominację w polskiej polityce może być wyrównana i zacięta. Tym bardziej, że przeciwko PiS-owi działa słabo prowadzona polityka zagraniczna, robiąca wrażenie coraz bardziej rozpaczliwej i chaotycznej. Brak zdecydowania w stosunkach między Polską a Izraelem, może osłabić wizerunek partii Kaczyńskiego w oczach części wyborców. Zamiatana pod dywan problematyka zagrożenia JUST 447 nie będzie możliwa do ukrycia. Temat ten będzie docierał coraz szerzej do dotychczas nieświadomych wyborców a to może spowodować odwrócenie od PiS i przeniesienie poparcia na Konfederację. Nie sposób pominąć milczeniem rekordowy wynik wyborczy Beaty Szydło, która uzyskała poparcie ponad pół miliona wyborców, to bez wątpienia wzmocni jej pozycję w partii i nie zdziwi ewentualna roszada na najwyższym stanowisku rządowym, czyli ponowny powrót na utraconą posadę. 

Podsumowując porównanie dwóch głównych sił politycznych w Polsce, trzeba stwierdzić, że pomimo dużych szans PiS na kolejne 4 lata samodzielnych rządów istnieje nadal realne zagrożenie sił im wrogich. Koalicja Obywatelska po spełnieniu dwóch warunków: 

  • przejęcie przywództwa przez Donalda Tuska
  • włączenie do koalicji Wiosny Biedronia, 

może stać się znowu równorzędnym przeciwnikiem i kto wie czy ewentualne przekroczenie progu 5% przez Konfederację nie okaże się szansą dla PiS na utrzymanie władzy, tym razem w koalicji. 

Zdjęcie pobrane z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:02_Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski_dzi%C4%99kuje_premier_Beacie_Szyd%C5%82o_na_konferencji_Dobre_2_lata_rz%C4%85du_Prawa_i_Sprawiedliwo%C5%9Bci.jpg 

2017.11.14 Warszawa. Premier Beata Szydło i prezes Jarosław Kaczyński podsumowali 2 lata rządu Prawa i Sprawiedliwości. 

Fot. P. Tracz / KPRM 

This work has been released into the public domain by its author, Chancellery of the Prime Minister of Poland. This applies worldwide. 

Obraz skadrowany. 

O Autorze

 images  images img 20180914 145412

Paweł Wiśniewski

Paweł Wiśniewski – ekonomista, nauczyciel, przedsiębiorca, dziennikarz. Ukończył Uniwersytet Łódzki. Od roku 2014 zaangażował się w życie polityczne, w 2017 przystąpił do nowo-tworzonej partii Porozumienie J. Gowina. Od 1 kwietnia 2019 roku zawiesił działalność polityczną. Autor prac: „Analiza demograficzna krajów Ameryki Łacińskiej w latach 1944-1973”, oraz „Omówienie programu partii Koalicja Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja – aby słowo, słowem było”. W latach 2016-18 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Głos Łodzi”. W roku 2017 założył „Klub Najwyższego Czasu w Łodzi”. Wraz ze Stowarzyszeniem Robotników Chrześcijańskich i Klubem ProPolonia, współorganizator prelekcji polityczno-historycznych. Inicjator powstania portalu „Prawa Łódź”, którego ideą jest propagowanie treści centro-prawicowych, przy zachowaniu otwartości dla poglądów odmiennych. Zgodnie z maksymą: „Prawicowość to prawość, tym samym poszanowanie dla ludzi myślących inaczej”.

Komentarze (0)

Napisz komentarz